Терористичната групировка "Ислямска държава" е произвеждала отровен газ иприт на територията на Мосулския университет в Ирак, съобщи Пентагонът, цитиран от Франс прес.
Университетският комплекс с модерни сгради беше едно от най-реномираните учебни заведения в Ирак преди през 2014 г. Мосул да бъде завзет от джихадистите.
Според говорителя на Пентагона Джеф Дейвис, произвежданият иприт обаче не е имал почти нищо общо с отровния газ.
Целта на произведеното вещество била по-скоро да дразни кожата като при слънчево изгаряне, отколкото да е смъртоносно.
"Преди настъплението на иракските сили, ИД е преместила производствените си инсталации и те вероятно функционират някъде другаде", каза говорителят на Пентагона.
Още от Свят
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките
Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация
Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин
„Крим ще събори Москва – това е психологическата точка на пречупване"
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи