Източник на доходи и средство за засилване на господството над населението: контролът над житото е основен в стратегията на групировката "Ислямска държава"(на арабски "Даеш"), която се настани в големите зърнопроизводителни региони на Сирия и Ирак, пише Еманюел Мишел от Франс прес.
Териториалното присъствие на "Даеш" съвпада с житниците на региона - в Северен Ирак и в Североизточна Сирия, подчертава Себастиен Аби, изследовател в Института по международни и стратегически отношения и автор на "Геополитиката на житото" (издадена от Арман Колен).
При светкавичната офанзива в Северен Ирак през юни 2014 г. бойците на "Даеш" поеха контрола над зърнените силози на провинциите Ниневия и Салах ад Дин, в които е концентрирана над една трета от производството на жито и 40 на сто от производството на ечемик на страната.
По този начин "Даеш" завзе над един милион тона жито или една пета от годишното потребление на Ирак, изчислява Жан-Шарл Бризар, специалист по финансирането на тероризма.
В Сирия джихадистите сложиха ръка на над 30 на сто от производството на жито в провинциите Ракка и Дейр аз Зур, които контролират, изчислява той. И освен това сложиха ръка и на три четвърти от производството на памук. Сирия беше голям износител на памук преди войната.
Както в целия Близък изток и Северна Африка, хлябът е в основата на прехраната в Ирак и Сирия, на които се налага да внасят жито в допълнение към националното си производство.
200 милиона долара на година
Джихадистите се възползваха от това: от една страна "те прехвърлиха много жито от Ирак в Сирия, за да го преработят на брашно и да го препродават". От друга страна, също като петрола, те започнаха да продават житото извън зоната си на влияние и конкретно отвъд турската граница, отбелязва Бризар.
Това може да донесе, според експерта, печалби от около 200 милиона долара годишно, въпреки че количествата са незначителни в сравнение със световната търговия с на пшеница в света.
Житото позволява да се гарантира и доброто отношение на населението. "Колко хлебарници бяха завзети от началото на военния пробив в някои градове?", пита Себастиен Аби. "Даеш" започна да раздава безплатен или много евтин хляб в зоните под свой контрол.
Но в бъдеще войната "поставя истинска заплаха за хранителната сигурност на региона", предупреждава Аби, според когото "вече има спад в производството, макар че не могат да бъдат цитирани никакви числа", както в Сирия, така и в Ирак.
Боевете унищожават посевите, вредят на почвите и отделят от полето работната ръка, необходима за земеделската работа, припомня изследователят. Ударите на коалицията, макар и да избягват нарочно житните полета, унищожават средствата за складиране и транспорт, добавя Бризар.
Земеделският сектор е унищожен
Близо 10 милиона сирийци са изложени на риск от глад, което е почти половината население, обяви неотдавна ООН.
"(Сирийският) земеделски сектор е унищожен от конфликта. Необходима е спешна помощ от международните дарители, за да могат земеделците да се справят със следващата сеитба, която ще започне през октомври", обясни представител на ФАО, Организацията по прехрана и земеделие на ООН.
Следователно проблемите на земеделието могат "да се обърнат срещу "Даеш" в средносрочен план. Какво ще направят, ако реколтите се влошат още повече?", пита Себастиен Аби.
"Ислямска държава" може да е "автономна" по отношение на житото в този момент, но "контролът й върху природните ресурси няма да е достатъчен, за да се гарантира жизнеспособността й", предвижда Бризар.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство