11 Февруари, 2026

Истинският Путин звънна на Елтън Джон, срещат се за правата на хомосексуалистите в Русия

Истинският Путин звънна на Елтън Джон, срещат се за правата на хомосексуалистите в Русия

Елтън Джон бил "поласкан" от телефонно обаждане на руския президент Владимир Путин, съобщават британски медии. Известният британски певец, за когото отдавна се знае, че е гей, се надявал лично да побеседва с Путин догодина на тема отношението към сексуалните малцинства в Русия.

Новината за разговора, който по думите на певеца действително се е състоял, идва след номер, който двама руски водещи му спретнаха, като му се обадиха, преструвайки се на руския държавен глава и неговия преводач. Тогава звездата дори публикува съобщение в "Инстаграм", за да се похвали. По време на кампанията за борба срещу ХИВ-СПИН в Лондон, Елтън Джон сподели: "Бях много поласкан от факта, че Путин (истинският - бел.ред.) ми позвъни. С нетърпение очаквам да разговарям с него лично следващата година".

По неговите думи руският президент бил много любезен и говорил на добър английски, като му се извинил за шегата. В средата на септември сър Елтън заяви в интервю пред Би Би Си, че би желал да се срещне с Путин и да обсъдят въпросите, свързани с условията на живот и правата на ЛГБТ общността в Русия. Именно след него му бе спретната и шегата.

В края на същия месец обаче последвало истинското обаждане, като от руската страна били положени известни усилия, за да убедят певеца, че с него наистина ще разговаря руският държавник. Инициативата за разговора била предадена чрез руския посланик в Лондон Александър Яковенко. Според доклад на "Хюман райтс уоч" и други правозащитни организации нивото на хомофобията и престъпленията от омраза на тази основа в Русия са сериозен проблем.

Миналата година над 200 писатели от цял свят, включително Алек Попов, призоваха в отворено писмо властите в Русия да отменят законите за пропаганда на хомосексуалността и за защита на чувствата на вярващите. Първият забранява пропагандиране на нетрадиционни сексуални отношения сред непълнолетни, като предвижда и финансови наказания. Вижте интервю с шегобийците и части от фалшивия разговор с Елтън Джон във видеото.

Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Две едногодишни момчета и едно двегодишно момиче загинаха при нападението срещу град Богодухов, на около 60 километра западно от Харкив

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

"Дълбоко съжаляваме за приемането на изменения в ключови съдебни закони от сръбския парламент и подписването им от президента на Сърбия"

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Това е най-големият договор за покупка на оръжие с израелска компания, регистриран някога от американското Министерство на отбраната