7 Декември, 2025

Избират лидер на ХДС в Германия, Меркел - очакваният победител

Избират лидер на ХДС в Германия, Меркел - очакваният победител

Вън от съмнение е, че Ангела Меркел днес ще бъде преизбрана за лидер на ХДС. Въпросът е каква ще е подкрепата за нея, коментират анализатори.

Ангела Меркел (62 г.) кандидатства за председател на Християндемократическия съюз (ХДС) за девети пореден път. Тя е на поста от 10 април 2000 г., а партиен лидер се избира на всеки две години.

Вотът за лидер и партийно ръководство е днес по време на 29-ия редовен конгрес на ХДС, който се провежда в западногерманския град Есен, федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия.

На предишния партиен конгрес през 2014 г., проведен в Кьолн, Меркел събра внушителните 96,72 на сто подкрепа на делегатите. Според наблюдатели, ако днешният вот е под 90 %, това ще е удар за Меркел. Това ще е  и знак най-късно на следващия конгрес на ХДС да помисли за предаване на щафетата. 

Като най-сериозен претендент се смята сегашният вътрешен министър Томас де Мезиер. Това за него би следвало да е признание, но и предупреждение, защото Меркел винаги е намирала начин да елиминира потенциалните си конкуренти.

Във всички случаи днешният ден е съдбовен за Меркел. Резултатът от партийния вот за нея ще е сигурен сигнал доколко собствената й партия я подкрепя и то въпреки критиките към водения от нея курс по бежанската криза.

Пред ТВ камери Меркел обяви лаконично:“Разчитам на честен резултат.”

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.