24 Ноември, 2024

Как анонимка на американския „Иван Иванов” разплете кълбото на панамската афера

Как анонимка на американския „Иван Иванов” разплете кълбото на панамската афера

Преди близо година един анонимен източник се свързва със „Зюддойче цайтунг” и пита дали се интересуват от данни за офшорни сметки, пише "24 часа", позовавайки се на разкритие на вестника за това, как е протекло разследването. Източникът им пише в секретен чат под името Джон Доу – псевдоним, който в Америка се използва като „Иван Иванов”.

Журналистите го питат защо им предава данните, а „Джон Доу” твърди, че иска всички тези случаи просто да спрат. След като получава огромния масив данни, редакцията се свързва с колеги от Франция и Великобритания, и накрая включва и международната асоциация на разследващите журналисти ICIJ.

Данните са над 2 терабайта. „Всеки ден се сблъсквахме със сензационен случай”, казват разследващите.

Над 150 журналисти се срещат няколко пъти в Ню Йорк и Мюнхен. Правят своя база данни, в която информацията да може да се подрежда и да е по-лесна за търсене. Да се прегледат всички данни е невъзможно, трябва да се намери друг начин. Всъщност в масива не присъстват всички данни на кантората, някои са непълни, други представляват просто копия на паспорти или договори.

Екипът решава да прави разследването си по теми и по имена, като започват с имената на най-известните. Висши мениджъри, Асад, Путин, Кадафи... Ако не се намерят данни за самия човек, това все още не означава нищо, затова проверяват и неговите роднини и близки приятели. За да съставят кръга от близки и познати те говорят с експерти, неправителствени организации, журналисти, разследващи. Така попадат на приятеля на Путин – челиста Ролдугин. Музикант, който няма собствен бизнес, а изплува от документите със сметки, измерващи се в трицифрени милиони. По същия начин изплуват сметките на фамилията Асад.

Другият важен момент в разследването са договорите, които изплуват от масива данни. В тях нарочно създадени фирми купуват или продават, като договорът е подписан от директора на тези фирми. Този директор се намира в Панама и всъщност няма представа какво правят точно фирмите. Договорите се подписват от него и се връщат обратно на действителните извършители на сделката. Така може да се стигне до парите на руската мафия, японската мафия, сицилианската мафия, оръжейни търговци, педофилски мрежи – всеки, който укрива парите си заради престъпна дейност. Първата голяма жертва на скандала най-вероятно ще е исландският премиер, който е открит по същия начин – с проучване на името му и на имената на роднините му. Оказва се, че е свързан с фирма в данните, на чието име се съхраняват три до четири милиона долара.

В данните за офшорни фирми присъстват и имената на хиляди германци, които обаче не са политици, общественици или във фокуса на общественото мнение и затова техните имена не се съобщават. Сред тях личат имената на аристократи, милионери, шоузвезди, футболни треньори. Почти няма голяма банка, която да не се е възползвала от услугите на кантората Мосак-Фосека. Разследващите са се свързали с всеки от заподозрените и са го конфронтирали с разкритията си за реакция преди публикацията. Питане са пратили и до Кремъл, но от там няма отговор. Германските банки и десетки фирми обаче са пратили д оредакцията досиетата с платените си данъци, за да отхвърлят съмненията от себе си. В момента се разплита случай, в който мениджърите на „Сименс” са отделили огромни суми и са ги използвали за лични покупки. „Сименс” бе обвинена преди години в корупция и едва се възстанови от скандала.

Присъствието на толкова много германски имена в списъците е обяснимо – основателят на кантората, от която изтекоха данни, е германецът Юрген Мосак. Една не малка част от германските клиенти на кантората са препратени от банки в Швейцария и Лихтенщайн, което увеличава подозренията, че става дума за опит да се заобиколи плащането на данъци. Германските финансови служби започнаха разследване на получените данни, за да засекат кои фирми са укрили в офшорните зони пари от налози. Министърът на правосъдието Хайко Маас обяви, че ще настоява за създаване на регистър на офшорните компании, в който всеки германски гражданин, искащ да вложи парите си в офшорна зона, да бъде регистриран с истинското си име и адрес.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.