"Да остане ли Обединеното кралство член на Европейския съюз". Това ще бъде въпросът, на който британците ще трябва да отговорят с "да" или "не" на референдума след две години, съобщи британското правителство, цитирано от Ройтерс.
Подборът на думи е важен, тъй като кампанията на поддръжниците на еврочленството ще може да се води като кампания на положителния отговор "да", което може би ще й даде по-положителен имидж от този на опонентите, отбелязва Ройтерс.
Правителството оповести въпроса, докато се готви да внесе законопроект, който да гарантира, че до края на 2017 г. ще бъде проведен референдум за оставане на страната в Европейския съюз.
Също от днес започва двудневната обиколка на премиера Дейвид Камерън в редица европейски столици в опит за търсене на подкрепа за усилията му за реформи в Европейския съюз.
Преди днешното посещение на британския премиер в Париж френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че британският референдум за членството на Лондон в ЕС е "много рискован". Френският първи дипломат посочи, че ще изслуша предложенията за реформиране на ЕС и изрази надежда, че Великобритания ще остане в ЕС. Фабиюс призна още, че 28-членният блок се нуждае от опростяване на начина на функциониране, но в никакъв случай не подкрепя неговото разпадане.
Британският премиер ще се срещне днес последователно с холандския си колега Марк Рюте в Хага и с френския президент Франсоа Оланд в Париж в опит да спечели подкрепата им за реформиране на ЕС. Утре Камерън ще продължи совалката си с посещение в Берлин и във Варшава.
Още от Свят
Британският премиер в оставка Стармър е в Киев за среща със Зеленски
Официално Стармър ще се оттегли от поста си идния понеделник и това е едно от последните му посещения зад граница
Русия твърди: Главният инженер на АЕЦ "Запорожие" е загинал след удар на дрон
Според руските власти дронът е поразил автомобила на Яковлев между промишлената площадка на централата и град Енергодар, който се намира под руски контрол
Украйна предлага Игор Клименко да стане министър на отбраната
Володимир Зеленски се срещна с депутатите от своята партия преди насроченото за четвъртък (16 юли) гласуване в Народното събрание за промените в правителството