24 Ноември, 2024

Кандидатите на Португалия и Словения фаворити за шеф на ООН

Кандидатите на Португалия и Словения фаворити за шеф на ООН

Бившият премиер на Португалия Антониу Гутериш зае първо място при първото неофициално гласуване за избор на нов генерален секретар на ООН, съобщи AFP, позовавайки се на дипломатически източници.

Бившият президент на Словения Данило Тюрк пък зае второ място в анонимното гласуване от Съвета за сигурност на ООН.

Целта на тайното гласуване е да се стесни кръга на кандидатите за генерален секретар на ООН, които в момента са 12. Всички 15 посланици в Съвета за сигурност на ООН разполагат с бюлетини за всеки кандидат с графи за оценка "подкрепен", "неподкрепен", "без мнение".

Гутериш е на първо място с 12 оценки "подкрепен". показал най-добър резултат с 12 оценки "подкрепен". Тюрк пък е получил 11 такива оценки, както и две оценки "неподкрепен".

На този етап не се съобщават официално резултатите от гласуването.

Вторият тур трябва да се състои съвсем скоро, вероятно още следващата седмица, докато един от кандидатите не получи одобрението на всички 15 членове на Съвета за сигурност.

След това ще се състои открито гласуване и кандидатът ще бъде предложен за одобрение от Общото събрание на ООН.

Мандатът на настоящия генерален секретар на ООН Бан Ки-мун изтича на 1 януари 2017 г.

За поста му претендират генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова (България), новозеландката Хелън Кларк, която ръководи Програмата за развитие на ООН, външните министри на Аржентина Сусана Малкора, на Черна Гора Игор Лукшич и на Словакия Мирослав Лайчак, бившият президент на Словения Данило Тюрк, бившият португалски премиер Антониу Гутериш, и бившите външни министри на Македония Сърджан Керим, на Молдова Наталия Герман, на Сърбия Вук Йеремич и на Хърватия Весна Пусич. За поста претендира и кандидатката от Коста Рика Кристиана Фигерес, която до 6 юни беше изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени.

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков