24 Ноември, 2024

Киев отхвърли предложение на Москва да има руски посланик в Украйна

Киев отхвърли предложение на Москва да има руски посланик в Украйна

Украйна е отхвърлила предложения от Русия кандидат за неин следващ посланик в Киев. Съобщението направи високопоставен служител на украинското външно министерство, цитиран от „Ройтерс”.

Михаил Зурабов, посланик на Москва в Киев по време на антируските улични протести (основно на Майдана), анексирането на Крим и участието на Русия в сепаратисткия конфликт в Източна Украйна, се оттегли от поста през юли. За неговия пост Кремъл предлага Михаил Бабич. Същият е заемал редица ръководни длъжности в Русия, включително в секретната служба ФСБ. Представителят на украинското външно министерство Олена Зеркал заявява обаче, че Киев бил решил да не разглежда предложението.

„Заради начина, по който беше предложена кандидатурата, тя беше снета от дневния ред”, заявява в телевизионно интервю Зеркел, без даде обяснение защо кандидатът е бил отхвърлен.

„Смятам, че това няма да има каквото и да е влияние. Нещо повече, ролята на бившия посланик в изграждането на нормални отношения беше съвършено минимална”, изтъкна още Олена Зеркал.

От своя страна украинският външен министър Павло Климкин коментира, че отхвърлянето на кандидатурата „не било въпрос за кандидатите или нещо конкретно, а за създаването на положителна динамика в това, което се случва в контекста на руската агресия”.

Украйна замени своя собствен посланик в Москва с временен представител през 2014 г. след срива в отношенията между бившите съюзници.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че руските власти щели да продължат да предлагат Бабич като потенциален посланик в Украйна.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.