3 Май, 2026

Кипър поиска помощ от ЕК за прехвърлянето на 5 000 мигранти

Кипър поиска помощ от ЕК за прехвърлянето на 5 000 мигранти

Кипър е поискал от Европейската комисия да помогне за прехвърлянето на 5000 кандидати за убежище в други страни членки на ЕС, докато островът се бори с наплива на мигранти, съобщи „Политико“.

В писмо до ресорния еврокомисар Димитрис Аврамопулос и до други държави от общността кипърският вътрешен министър Константинос Петридис описва тежката миграционна ситуация и заявява за липсата на сътрудничество от съседна Турция, което още повече влошава положението.

Страната с население под 1 млн. души е свидетел на драматичен ръст на наплива на търсещи убежище и мигранти през последните 2 години и сега има най-много молби за прием на глава от населението в ЕС.

И докато Турция има сделка с ЕС от 2016 г. да задържа мигрантите на своя територия, Анкара не прилага споразумението, когато става въпрос за Кипър, отбелязва „Политико“. 
Сподели:

Коментари (0)

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Канцлерът отговори с "няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Белия дом в Иран

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Той включва задължение за ненападение, включително от страна на Израел, за да се гарантира, че конфликтът няма да бъде подновен.

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Доналд Тръмп да изтегли 5000 американски военнослужещи от Германия не просто изненада съюзниците – то се превърна в пореден симптом на задълбочаващия се разлом между САЩ и Европа, който все по-осезаемо разклаща основите на НАТО.