6 Декември, 2025

Китай гневен заради американските санкции, обвини Вашингтон за напрежението в Близкия изток

Китай гневен заради американските санкции, обвини Вашингтон за напрежението в Близкия изток

Си Цзинпин

Китай и Иран имат близки енергийни връзки, припомня Ройтерс

Изострянето на напрежението в Близкия изток, дължащо се на американския натиск върху Иран, е обезпокоително и всички страни трябва да проявят сдържаност, заяви китайския президент Си Цзинпин пред руски медии преди днешното си посещение в Москва, предаде Ройтерс.

Пред ТАСС и в. "Росийская газета" Си отбеляза, че поради "крайния натиск" на Вашингтон над Техеран и едностранните санкции напрежението в Близкия изток продължава да се покачва.

"Развитието на обстановката е тревожещо", допълни той. "Иранската ядрена сделка трябва да се изпълнява и спазва изцяло, поради нейното ключово значение за мира и стабилността в Близкия изток и неразпространението на ядрено оръжие", каза китайският президент.

"Вижданията и позициите на Китай и Русия по иранския ядрен въпрос в много голяма степен съвпадат, като и двете държави се надяваме всички страни да запазят здравомислието си и да проявят сдържаност, активизирайки диалога и консултациите и намалявайки напрежението", посочи той.

Китай се разгневи от американските заплахи срещу страни и компании, които нарушават американските санкции, като внасят ирански петрол. Китай и Иран имат близки енергийни връзки, припомня Ройтерс.

Си Цзинпин не повдигна пряко въпроса за петролните санкции, но изглежда намекна за тях, заявявайки, че Китай ще продължава твърдо да отстоява законните си права и интереси.
Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.