Климатичните промени, предизвикани от човешка дейност, са допринесли за рекордно високите температури в много европейски държави през юни, съобщи Ройтерс.
В Западна Европа месечните температури през юни са с около 3 градуса Целзий по-високи от средните дългосрочни стойности. „Установихме ясна и силна връзка между рекордната топлина през този месец и причинените от човека промени в климата" - каза Герт Ян ван Олденборг, старши изследовател от Кралския холандски метеорологичен институт.
Анализирайки исторически данни, метеоролозите установиха, че вероятността от такъв интензитет и честота на горещите вълни е станала четири пъти по-голяма във Франция, Швейцария, Холандия и Централна Англия и 10 пъти по-голяма в Португалия и Испания заради климатичните промени, провокирани от човешката дейност.
Според тях не е вероятно горещините да са естествено явление. Те не могат да бъдат обяснени с промени в греенето на Слънцето или с други природни фактори като по-малко количество на вулканичен прах в атмосферата.
Това означава, че вероятността от горещини се е увеличила заради натрупването на парникови газове, в резултат на човешка дейност. „До края на века тези високи температури ще станат обичайни в Западна Европа" - добавиха учените.
Заради горски пожари в Португалия този месец загинаха повече от 60 души. В Испания пак заради пожари бяха евакуирани над 2000 души.
Рекордни горещини през юни имаше във Франция, Швейцария, Холандия, Англия.
Още от Свят
Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия
Турският президент подкрепяше усилията на бунтовниците за сваляне на Асад, но през последните месеци той се стреми към сближаване със сирийския си колега
Военно положение изненадващо обяви президентът на Южна Корея
От опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица се готвят да внесат импийчмънт на някои от висшите прокурори
Гръцки евродепутат каза истината на Скопие: 90% от македонския език е български
Емануил Кефалогианис изтъкна и други нередности в поведението на управляващите в РС Македония, визирайки официалните документи, подписани с Гърция