24 Ноември, 2024

Клод Монике: Тероризмът не се създава от социалното изключване, а е личен избор

Клод Монике: Тероризмът не се създава от социалното изключване, а е личен избор

„Тероризмът не се създава от социалното изключване. Тероризмът е личен избор. Ако всички социално изключени, бедни и нещастни хора ставаха терористи, повече нямаше да можем да излизане на улицата. Проблемите с радикализираните ислямисти ще го има поне 10 години. Това заяви Клод Монике - бивш агент на френското външно разузнаване пред БНР. 

„Проблемът с радикализацията в Белгия е сред мароканците и белгийците, приели исляма. Вероизповеданието не се организира нито от Мароканската държава, нито от правителството на Белгия. Говорим за общност, където социалните структури са унищожени. Много семейства на марокански имигранти днес в Белгия, Франция, в Европа не функционират.“ допълни още той

"В мюсюлманския свят действа патриархатът. Бащата е глава на семейството, той ръководи децата, възпитава ги и ги образова. Този авторитет е свързан с факта, че именно бащата изхранва семейството, защото работи и печели пари. В много марокански семейства бащата е загубил авторитет, защото няма работа. Тогава семействата започват да преживяват от парите, изкарвани по престъпен начин от синовете. Най-добрият пример са братята Ел Бракауи, които се самовзривиха на летището и в метрото – баща им кара „Порше Кайен“. Джипът не е купен със заплатата му, а с парите от трафика на синовете му. От момента, в който синът-престъпник започва да носи парите вкъщи, авторитетът на бащата изчезва, семейството е разрушено и повече няма контрол. Другата страна на проблема е свързана с квартали като Моленбек. Там оставихме да се настани хомогенна имиграция. Сама по себе си имиграцията не е проблем. Моят квартал – Скарбек, също е пълен с имигранти – турци, мароканци, българи, поляци, руснаци, италианци и така нататък. Оформя се космополитна общност." обясни подробно експертът.

Той е категоричен, че в Моленбек 85% от имигрантите са мароканци, които идват от един и същ регион. "Те създадоха гето. "В него полицията трудно прониква и то живее автономно, като затворена общност. Малка част от младежите там израснаха като контрапункт на белгийското общество. Белгийското общество твърде много е толерирало салафизма, както и Франция", коментира Монике и допълва: "Салафистката общност, в мнозинството си, не е склонна към агресия, но салафизмът е екстремистка доктрина. Ако от самото начало бяхме забранили салафизма, със затварянето на джамиите и със забрана на проповедите им, без съмнение днес нямаше да имаме тези проблеми."

"Не са решени три проблема - първият е модернизацията на исляма в глобален мащаб. Нуждата се вижда в Близкия изток. Вторият е демокрацията в арабския свят. Докато арабските държави не предложат демокрация и бъдеще на своите млади хора, ще има тероризъм. Третият проблем е интеграцията в Европа, която не успява. Намираме се в исторически период, който ще продължи може би 10 или 20 години" обясни Клод Монике

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“