Това коментира за Фондация „Томсън Ройтерс" Джейкъб Пущър, един от авторите на разпространеното във вторник голямо проучване на американския социологически институт „Пю".
То проверява от какво се боят хората в 38 държави от всички континенти. Анкетата е направена сред 42 000 души в периода между 16 февруари и 8 май 2017 г. и от нея се вижда, че спрямо проучването отпреди четири години делът на посочилите климатичните промени като голяма заплаха е скочил от 54% на 61%, пише „Дневник”.
Най-притеснени са участниците от Латинска Америка – в седемте включени държави средно 74% са казали, че това е голяма заплаха. В Африка тази група също е значителна (58%), като според Пущър едно от възможните обяснения е, че така реагират хора от по-бедни държави без възможности да се борят с последиците. Най-малка тревога по тази тема показват в Израел (38%) и Русия (35%).
Топ 5 на заплахите
Водещата заплаха според проучването е екстремното насилие на терористите от „Ислямска държава". Тя е поставена под №1 в 18 от анкетираните държави – предимно такива от Европа, Близкия изток, Азия и САЩ, преживели смъртоносни атентати.
От осемте предложени от социолозите на „Пю" заплахи сред челните 5 попадат кибератаките от други държави, състоянието на глобалната икономика и вълната от мигранти/бежанци.
Докато в световен план медианният показател за кибератаките и икономиката е 51%, то проблемът с имигрантите е посочен като основен от 39%. В една единствена държава – Унгария, бежанците са посочени като най-голямата заплаха за националната сигурност.
Японците са посочили кибератаките като водеща тревога, а американци, германци и британци я поставят на второ място.
Гърци и венецуелци са най-притеснени от състоянието на световната икономика и това най-вероятно отразява проблемите на собствените им държави. В Гърция, например, 98% са казали, че националната им икономика е в лошо състояние, а 88% са поставили под заплаха №1 положението на световната икономика.
За сравнение – едва 12% от холандците смятат, че икономиката им е зле и, съответно, 21% са разтревожени за световната икономика. Същият мотив, като този при гърци и венецуелци, стои зад това, че в много страни в Близкия изток и Латинска Америка тази заплаха е под №2.
Мощта на САЩ, Русия и Китай
На този фон е показателно, че много близко след водещите пет заплахи хората поставят „мощта и влиянието" на САЩ, Русия или Китай. Турците са обявили американското влияние за водещата заплаха (72%) за страната им. В Южна Корея и Виетнам 8 от 10 анкетирани се страхуват от китайското влияние.
От Русия се боят най-много поляците (65%), но също така и турците (54%), йорданците (49%), американците (47%), испанците (47%) и французите (45%).
Няма особено разместване в сравнение със същото проучване от 2013 г. с изключение на увеличената тревога от американската сила и влияние, казват авторите, и водещата причина за това е избирането на Доналд Тръмп за президент.
Испания е интересно изключение в Европа, защото там 59% са притеснени за влиянието на САЩ.
Какво мислят в Европа и САЩ
В десетте европейски страни, където е проведено допитването, както и в САЩ, Канада и Русия, мнозинството от анкетираните посочват като основна заплаха „Ислямска държава". Медианният показател за Европа и САЩ е 74%, което поставя групировката под №1, и дори в Русия така отговарят 58%. Категорично войнстващите ислямисти тревожат французите (88%) и италианците (85%).
Климатичните промени поставят като водещата заплаха испанците (89%), шведите (64%) и канадците (60%). Сред десетте европейски държави в анкетата медианният отговор е 64% и дори в САЩ тази тема тревожи мнозинство от хората (56%).
В 7 от споменатите 13 държави над половината анкетирани смятат кибератаките за голяма заплаха, но никъде те не са посочени като основен проблем. В държави, преживели такива нападения, те тревожат над две трети от анкетираните – 71% в САЩ и 66% в Германия. За сметка на това едва една трета (34%) от руснаците виждат заплаха в това ново явление.
Тревогата от бежанците от Сирия и Ирак е намаляла спрямо допитването от пролетта на миналата година – тогава медианният отговор, че те са заплаха, бе 49%, а сега това са посочили 42%.
Разлики по възраст и убеждения
Авторите на проучването изтъкват отчетливите разлики в отговорите заради идеологически принципи. В анкетираните западни държави от бежанците се плашат изключително представители на консервативната десница – в Германия, например, съотношението е 51% срещу едва 14% от левицата; същото е и в САЩ – 60% срещу 14%.
В отношението към климатичните промени цари точно противоположното съотношение. В САЩ те тревожат 86% от политическата левица и само 31% от консерваторите. Но подобни, макар и не чак в такива диспропорции, са данните и от Канада, Холандия, Великобритания, Швеция и Германия.
Възрастните (над 50 години) са далеч по-разтревожени от „Ислямска държава" в 7 страни от Европа, Северна Америка и Русия. В Холандия например, 78% от тази възрастова група отговарят така, докато при младите холандци 46% приемат ислямистите като голяма заплаха.
Образованието също играе роля – от бежанците се плашат предимно хора, завършили най-много гимназия. Това е особено видимо във Великобритания, където разликата с групата на по-образованите достига 21 пункта, и Франция - 20 пункта.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства