24 Ноември, 2024

Коментатор на "Ню Йорк таймс": В САЩ "Шарли ебдо" нямаше да оцелее и 30 секунди

Коментатор на "Ню Йорк таймс": В САЩ "Шарли ебдо" нямаше да оцелее и 30 секунди

"Журналистите от "Шарли ебдо" са почитани като мъченици на свободата да заявяваш позицията си, но нека си го признаем - ако бяха опитали да публикуват сатиричния си вестник в който и да е американски университет през последните две десетилетия, те нямаше да оцелеят и 30 секунди. Студентите и университетски организации незабавно щяха да ги обвинят, че използват омраза. Администрацията щеше да им спре финансирането и да ги закрие."
Това казва Дейвид Брукс от "Ню Йорк таймс" в коментар, който е един от най-споделяните в социалните медии през последните дни. Текстът "Аз не съм "Шарли ебдо" бе публикуван часове след нападението срещу редакцията на френския вестник и представлява своеобразна критика на опитите да се въвеждат кодове за поведение на медиите и да се налагат регулации за нещо, което в здравите общества е оставено на свобода, именно защото казва неудобни истини.

В коментара си Брукс допълва, че "публичната реакция е разкрила, че има мнозина, които бързат да възхваляват онези, които са нападнали възгледите на ислямските терористи във Франция, но не са особено толерантни към тези, които нападат собствените им възгледи в страната им".

Авторът припомня как в САЩ е бил уволнен преподавател от Университета на Илинойс заради това, че е разказвал на студентите за католическите възгледи за хомосексуалността. Университетът на Канзас прекрати договора с професор, който написа остър туит срещу Националната асоциация на притежателите на огнестрелни оръжия. Университетът "Вандербилт" се дистанцира от християнска организация, която настоява учебното заведение да се ръководи само от християни. "Случилото се в Париж е повод да поговорим не толкова лицемерно за собствените си провокатори, сатирици и спорни личности", призовава Брукс.

Той посочва на първо място, че макар мнозина да са поставили на страниците си във "Фейсбук" надписа Je Suis Charlie Hebdo, повечето от тях не споделят умишлено обиждащия хумор на това издание.

Повечето американци знаят, че провокаторите и нестандартните хора изпълняват важна обществена роля - сатириците оголват собствените ни слабости и суета, пукат балоните на гордостта ни, създават някакво равенство, като повалят могъщите. И когато са ефективни, ни помагат да се справяме с фобиите си заедно, тъй като смехът е едно от най-сплотяващите преживявания, разказва Брукс.

"Провокаторите разкриват и глупостта на фундаменталистите – хора, приемащи всичко буквално и неспособни да възприемат различни гледни точки, включително, че в повечето религии винаги има нещо странно. Сатириците ни показват хората, неспособни да се надсмеят над себе си. Те ни казват, че вероятно всички ние трябва да умеем да се смеем над себе си.

"Здравите общества, иначе казано, не потискат словото, а придават различни позиции за различните типове хора. Мъдреците и водещите учени са изслушвани с респект. Сатириците – със самоуважение. Расистите и антисемитите – през филтъра на неуважението и отвращението. Хората, които искат да бъдат чути, трябва да си го извоюват с поведение. Клането в "Шарли ебдо" трябва да е повод да спрем с всички тези кодекси за етично говорене и да ни напомни, че трябва законите и регулациите ни да са толерантни към обидните гласове, независимо че обществото ги дискриминира."

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков