Девет крайбрежни ивици бяха посочени като най-замърсените с пластмасови отпадъци в Средиземноморието, се посочва в нов доклад, цитиран от Би Би Си. Сред най-мръсните плажове се нареждат водещи туристически дестинации като Барселона, Марсилия, Тел Авив и венецианското крайбрежие край река По.
В доклада на „Световния фонд за опазване на дивата природа“ се посочва, че всички средиземноморски държави са се провалили в опитите си да се справят със замърсяването от пластмасови изделия.
Според документа около 570 000 тона пластмаса се озовава в океана всяка година – това е еквивалента на изхвърлянето на 33 800 пластмасови бутилки на минута.
Природозащитната организация призова правителствата в ЕС драстично да намалят производството на пластмасови изделия и да се заемат сериозно със задачата да рециклират отпадъците.
В доклада се посочва още, че Египет е най-големият замърсител с пластмасови отпадъци в Средиземноморието, следван от Турция. Високите равнища на използването на пластмасови изделия от жителите и туристите, както и лошото сметосъбиране и рециклиране на боклуците, остава голям проблем в няколко държави.
Италия е най-големият консуматор на бутилирана вода в света, като близо 178 литра вода в пластмасови бутилки се продава на човек годишно.
Средиземно море представлява около 1 процент от световния океан, но има огромно значение в икономически и екологичен аспект. В него се съдържат между 4 и 8 процента от морските видове и осигурява препитание на страните от региона.
снимка: Дарик
В доклад се посочва, че най-големите замърсители са Египет и Турция
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство