31 Декември, 2025

Кремъл удари черен печат на бивш американски посланик в Русия

Кремъл удари черен печат на бивш американски посланик в Русия

Бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол обяви, че не може да посети Русия заради наложени рестрикции, съобщава "Политико". В серия от съобщения в "Туитър" той написа, че има потвърждение, че е в списък на Кремъл със санкционирани физически лица и не може да пътува до Русия.

Той предполага, че близостта му с президента Барак Обама е причината да бъде включен в списъка. Макфол допълни, че Русия е забранила влизането му в страната в отговор на американските санкции срещу руснаци, които са приближени до руския лидер Владимир Путин. "Доколкото знам, Джордж Кенан е последният американски дипломат, който е нямал право да пътува до СССР/Русия. Добра компания", добави той. Разбрах за забраната за пътуване при опита си да се сдобие с виза за Москва следващият месец като част от преходната работа на Клинтън. Вече не се нуждая, поясни бившият дипломат.

Макфол поясни, че е живял и редовно е пътувал до Русия от 1983 година и се надява, че забраната няма да остане завинаги. "Очаквам деня, когато ще мога да приема Владислав Сурков в Станфорд и ще мога да изнасям лекции в моя алма матер - Московският държавен университет", каза той.

В редица свои изказвания Макфол критикува президента Владимир Путин за политиката, която води спрямо Украйна и окупацията на Крим и Донбас. Бившият посланик изрази увереност, че Русия полага всички усилия за сриване на икономиката на Украйна. В тази връзка той е посочи, че „Западът трябва да направи каквото може, за да попречи това да се случи“.

Сподели:

Коментари (0)

„Добре дошла, България“ грейна върху централата на ЕЦБ във Франкфурт

„Добре дошла, България“ грейна върху централата на ЕЦБ във Франкфурт

Светлинната инсталация беше тествана днес. Всяка вечер в продължение на десет дни ще бъде изписано приветствието към страната ни.

Силите на ОАЕ се изтеглят от Йемен - досега подкрепяха сепаратисти

Силите на ОАЕ се изтеглят от Йемен - досега подкрепяха сепаратисти

По-рано Саудитска Арабия призова емирствата да се изтеглят силите си от Йемен и да прекратят подкрепата си за каквито и да било групи в страната.

Посланикът на САЩ в НАТО се усъмни в руските обвинения, че Украйна е "атакувала" резиденция на Путин

Посланикът на САЩ в НАТО се усъмни в руските обвинения, че Украйна е "атакувала" резиденция на Путин

„Ще стигнем до дъното на разузнавателната информация. И за мен най-важното е какво казват разузнавателните служби на САЩ и нашите съюзници."