Отстраняването на Дилма Русеф предизвика дипломатически проблеми с левите правителства в други южноамерикански страни. Венецуела, Еквадор и Боливия привикаха посланиците си в знак на протест срещу организирания според тях преврат срещу президента с български корени. Бразилия отговори със сходни действия, съобщи "Ройтерс".
Левите лидери в Каракас, Ла Пас и Сан Салвадор бяха последователни привърженици на Русеф и на нейния предшественик Луис Инасио Лула да Силва – и двамата от Партията на работниците, управлявала в последните 13 години. Президентът на Венецуела Николас Мадуро обвини САЩ, че стоят зад импийчмънта. Той замрази отношенията с Бразилия и привика посланика си.
"Този преврат не е само срещу Дилма. Той е срещу Латинска Америка и Карибския басейн, срещу всички нас", заяви Мадуро в телевизионна реч. "Това е атака срещу народното, прогресивно, ляво движение".
Външният министър на Бразилия Жозе Сера отвърна на тези критики с думите, че импийчмънтът на Русеф не е в нарушение на бразилската конституция и постави под въпрос легитимността на правителството на Мадуро.
"Венецеулското правителство няма моралното право да говори за демокрация, защото във Венецуела няма демократичен режим", каза той и обвини Венецуела, че държи в затворите политически затворници.
В отговор на критиките на Венецуела Бразилия извика своя посланик за консултации, допълва БТА, като цитира "Франс прес".
Еквадорският президент Рафаел Кореа определи импийчмънта като предателство и повика за консултации своя шарже д'афер в Бразилия. В отговор Бразилия извика за консултации посланика си в Еквадор.
Кубинското правителство отхвърли категорично "парламентарния държавен преврат, извършен в Бразилия".
Критична беше и реакцията на президента на Боливия Ево Моралес. Боливия взе решение да повика за консултации посланика си от Бразилия, която отвърна по същия начин.
Лявото правителство на Салвадор заяви, че отстраняването на Русеф от поста й е сериозна заплаха за демокрацията, мира, справедливостта, развитието и интеграцията на цяла Латинска Америка. Салвадор обаче не извика за консултации посланика си в Бразилия.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.