10 Юли, 2026

Лидер на Нова демокрация към Ципрас: Не искам отново да ви виждам като премиер

Лидер на Нова демокрация към Ципрас: Не искам отново да ви виждам като премиер

"Не бих искал никога отново да ви виждам като премиер", обърна се лидерът на Нова демокрация Меймаракис към вожда на остатъците от СИРИЗА Ципрас. "Вие донесохте разруха на страната. Ние не сме имали никога толкова проблеми за толкова кратко време", заклейми той бившия ляв премиер.

Случката се разигра снощи по време на предизборен тв дебат между двамата, предаде БГНЕС.

41-годишният Ципрас, който спечели последните парламентарни избори, обещавайки на избирателите "край на политиката на строги икономии", се опита да защити решението си това лято да приеме изискванията на кредиторите ЕС и МВФ и да подпише трети европейски заем, придружен с нови мерки за още по-строги икономии.

"Мога да кажа, че споразумението, което ние предложихме, е жив организъм. Ние ще приложим това споразумение, частта, която сме задължени да приложим и ще се борим по принципните въпроси, които остават открити, в полза на народа - в това число намаляване на дълга, приватизация и банкови заеми", обяви Ципрас. "Дилемата в неделя е проста. Искаме ли Гърция на няколко човека или на едно мнозинство", допълни левият политически лидер, който подаде оставка миналия месец като премиер и отвори пътя за нови избори.

"Споразумението включва реформи, преструктуриране, приватизация. Ние ги започнахме, вярваме в тях и можем да ги приложим", отвърна му десният лидер, който обвини Ципрас, че е разрушил гръцката икономика за седем месеца управление.

61-годишният Меймаракис е един от стожерите на десницата и и. д. председател на партията, след като през юли бившият премиер Андонис Самарас подаде оставка. Меймаракис призова за правителството и създаване на коалиция за борба в полза на икономическото възстановяване на страната и задържането му поне една година в рамките на сключено споразумение с кредиторите.

Ципрас отхвърли идеята за коалиция с десницата, но не изключи все пак съюз със социалистите от ПАСОК.

Двамата основни претенденти за изборите на 20 септември кръстосаха шпаги и по темата за бежанците.

Ципрас настоя, че военна акция срещу трафикантите и каналджиите, както реши Евросъюзат, не може да се осъществи в гръцки води. "Операции от военен характер ще засегнат невинни бежанци, а не трафикантите", каза той и припомни, че корабите стигат до крайбрежни води без каналджии на борда.

Меймаракис от своя страна потвърди позицията си, че "незаконните имигранти" трябва да бъдат връщани.

Според последните сондажи, разпространени от тв канала "Антена" двамата съперници събират по 24.6% от изразилите намерение да гласуват на 20 септември.

Сподели:
Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

„Според мен само тези, които са готови за война, могат да преговарят с Америка“

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Кризата с горивата обхвана почти всеки ъгъл на Русия - към момента само един от 89-те региона на страната не е въвел енергийни ограничения

Израелски лекар е спасил живота на Ердоган по заръка на "Мосад" и Нетаняху

Израелски лекар е спасил живота на Ердоган по заръка на "Мосад" и Нетаняху

„Този човек, който днес заплашва евреите, е жив и диша благодарение на един евреин, благодарение на един израелец, благодарение на Бенямин Нетаняху и благодарение на Давид Барнеа“

Коментари (0)