7 Декември, 2025

Лидерите на ЕС обсъждат Брекзит

Лидерите на ЕС обсъждат Брекзит

Германският канцлер Ангела Меркел започва днес поредица от срещи с 15 европейски лидери, за да обсъди с тях решението на Великобритания да напусне Европейския съюз, предава агенция ДПА. Днес Меркел пътува за Италия, където ще разговаря с италианския министър-председател Матео Ренци и френския президент Франсоа Оланд, а сред обсъжданите теми, освен Брекзит, ще бъдат конфликтът в Сирия и бежанската криза в Европа.

Тримата ще се срещнат на остров Вентотене. Това е мястото един от основоположниците на ЕС - Алтиеро Спинели, пише манифест за обединението на Европа, докато е в изгнание там по време на Втората световна война. Германският правителствен говорител Щефен Зайберт каза, че в сряда и четвъртък Меркел планира да посети Естония и Чехия за разговори преди срещата на върха на ЕС на 16 септември в Братислава.

На нея се предвижда да се съберат лидерите на 27 страни от ЕС - Великобритания няма да участва, след като на референдума през юни шокира европейските си партньори с решението да напусне общността. На 26 август канцлерът възнамерява да пристигне във Варшава за среща с Вишеградската четворка, в която влизат Полша, Чехия, Словакия и Унгария. По-късно същия ден тя трябва да се завърне в Германия за разговори с министър-председателите на Холандия, Швеция, Финландия и Дания в замъка Мезеберг край Берлин. На 27 август се предвижда Меркел да се срещне в Мезеберг с лидерите на Словения, България, Австрия и Хърватия.

Сподели:

Коментари (0)

Две земетресения разтърсиха Турция тази вечер

Две земетресения разтърсиха Турция тази вечер

Първият трус е усетен в 22:17 часа местно време, а вторият - 2 минути след него. 

Първи резултати от екзитпол в Букурещ: Чиприан Чуку води в битката за кмет на Букурещ

Първи резултати от екзитпол в Букурещ: Чиприан Чуку води в битката за кмет на Букурещ

Чуку получава 32,7 процента от гласовете, а второ място е кандидатът на Социалдемократическата партия Даниел Балуца с 26,3 процента.

Началникът на ЦАХАЛ: Линията ни на оттегляне в Газа е новата граница

Началникът на ЦАХАЛ: Линията ни на оттегляне в Газа е новата граница

„Имаме оперативен контрол над обширни части от ивицата Газа и ще останем на тези отбранителни линии."