Всички страни от Г-20 (групата на 20-те най-големи икономики) ще се присъединят към Парижкото споразумение за климата, става ясно от чернова на декларация на срещата на върха в Ханджоу, цитирана от ДПА.
„Ангажираме се да доведем до край всички вътрешни процедури, за да се присъединим към Парижкото споразумение за климата възможно най-скоро, когато националните процедури позволяват това“, е записано в текста.
Вчера американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Дзинпин заедно предадоха документите за присъединяване на страните си към споразумението, с което общият брой на ратифициралите го държави стана 26.
Парижкото споразумение за климата беше прието на 12 декември 2015 г. след конференция по въпросите на климата във френската столица. 195 участници във форума се договориха да не допуснат до 2100 г. средната температура на планетата да се увеличи с повече от 2 градуса в сравнение с доиндустриалната епоха.
Учените смятат, че по-голямо увеличение може да доведе до необратими екологични последствия. Споразумението трябва да замени сега действащия Протокол от Киото след 2020 г. Условие за влизането му в сила е да го ратифицират най-малко 55 страни, които произвеждат 55% от световното количество емисии парникови газове.
Още от Свят
Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“
Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“
Заради зачестилите атаки в Черно море Турция ограничава движението на търговските кораби към Русия и Украйна
Генералната дирекция за крайбрежна сигурност не е издала разрешения за транзитно преминаване или е поискала повече време за разглеждане на документите на редица кораби
Румъния: Радарите ни не са засекли нито един обект, който да пресича въздушното пространство в посока към България
Преди експлозията не са засечени въздушни цели, които да сочат подобно нещо