Бившата първа дама на ГДР – Маргот Хонекер, почина в Чили на 89-годишна възраст. Вдовицата на Ерих Хонекер живееше в южноамериканската страна през последните 20 години, припомня Ройтерс. Според агенцията тя е страдала от рак.
Известна в ГДР като „Лилавата вещица” – заради боядисаната си в лилаво коса и твърдите си позиции, от 1963 г. до падането на Берлинската стена през 1989 г. тя беше министър на народната просвета.
Нейният съпруг стана председател на Държавния съвет на страната от 1976 г. и я ръководи до октомври 1989 г., когато беше свален от всички постове в партията и държавата.
След обединението на Германия през 1991 г. Ерих Хонекер, заплашен от арест, тайно бяга в Москва заедно с жена си, където двамата са „лични гости” на последния лидер на СССР Михаил Горбачов.
През декември същата година обаче на сем. Хонкер е даден тридневен срок да напусне Русия.
Ерик и Маргот търсят убежище в посолството на Чили в руската столица. На 30 юли 1992 г. те са екстрадирани от Русия в Германия, където бившият лидер на ГДР е арестуван.
Съдебният процес срещу Хонекер обаче е прекратен заради тежкото му заболяване от рак. След освобождаването му той и жена му емигрират в Чили, където Ерик Хонекер умира на 29 май 1994 г.
През изминалите години много журналисти се опитваха да вземат интервю от Маргот Хонекер в Чили но без успех. Съпругата на бившия държавен и правителствен ръководител на комунистическата ГДР или пръскаше журналистите с градинския си маркуч, или ги обсипваше с презрителни тиради.
Преди известно време обаче тя издаде книга с възгледите си за образователната система на източногерманската държава, както и откъси от дневника на Ерих Хонекер. А съвсем наскоро се съгласи да даде интервю на кинодокументалиста Ерик Фридлер.
В 90-минутния документален филм, който беше излъчен по германската държавна телевизия NDR, Маргот Хонекер защитава държавата на работниците и селяните без какъвто и да е елемент на съмнение в собствената си правота. "ГДР никога не е била престъпна държава", убедена е тя.
А за застреляните бегълци на Берлинската стена казва: "Тъжно е, когато един млад човек загуби живота си по такъв начин. Но не беше и необходимо да се стига дотам. Защо им е трябвало да се катерят по стената? Да заплатиш с живота си за такава глупост. Това е много тежко, най-вече за майките им."
За политическите затворници в ГДР Маргот Хонекер също има свое становище. "Криминалните престъпници сега се представят за политически жертви. Много малко хора са били политически жертви. Да, имаше политически противници на ГДР - хора, които се опитваха да вредят на социализма, на икономиката, на народа. Те бяха съдени и някои от тях бяха вкарани в затвора. Но това е нормално. Затова няма никакъв повод за извинения", убедена е тя.
Интервюто на Маргот Хонекер предизвиква огромно недоумение, защото демонстрира пълно заслепение и абсолютна откъснатост от действителността, коментира "Дойче веле". Повечето по-възрастни зрители едва ли са очаквали нещо друго от вдовицата на Хонекер, която винаги се е ползвала със славата на твърдолинеен хардлайнер.
Жертвите на режима обаче са дълбоко възмутени от нейните думи. Режисьорът Ерик Фридлер представя и някои трагични съдби - например на една жена, която била вкарана в затвора заради опит за бягство, а синът й бил даден за осиновяване. "В ГДР никога не е имало принудителни осиновявания", твърди обаче Маргот Хонекер във филма.
"Този човек изговори толкова много лъжи",
каза Маргот Хонекер по адрес на последния съветски лидер Михаил Горбачов. В интервюто тя за първи път говори и за събитията през октомври 1989 г., когато в Източен Берлин празнуваха 40-годишнината на ГДР.
По време на факелното шествие младежи спонтанно приветстваха Горбачов, докато Ерих Хонекер стоя до него с каменно лице. Според Хонекер тогава ставало дума не за "народен протест, а за контрареволюция". Вдовицата на бившия Първи хвърля обвинения и срещу Горбачов. "Той беше отговорен за този сценарий. Този човек изговори толкова много лъжи. Ненавиждам го, мразя и цялото му празно дърдорене, шикалкавенето му", дава воля на чувствата си Маргот.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства