Великобритания: Задържането от Иран на британски танкер е явно нарушение на международното право
Задържането от Иран на танкера под британски флаг е явно нарушение на международното право, защото е извършено във водите на Оман, заяви изпълнителният директор на британската Морска камара Боб Сангинети, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
Външният министър Джереми Хънт каза вчера, че танкерът "Стена имперо" е бил задържан във водите на Оман в нарушение на международното право и е бил заставен да отплава към Иран. Иран твърди, че е задържал танкера след сблъсък с рибарска лодка.
"На морската карта, публикувана от правителството на Нейно величество днес, ясно се вижда, че шведският танкер "Стена имперо", плаващ под британски флаг, е бил в териториалните води на Оман, когато на него са се качили ирански революционни гвардейци на 19 юли, петък", каза Сангинети. "Приведените доказателства сочат, че задържането на "Стена имперо" е в явно нарушение на международното право. "Стена имперо" е бил извън иранските териториални води и си е вършел работата, когато е бил задържан", добави той.
"Ще проучим различни възможности", заяви пред телевизия Скай нюз високопоставен служител в британското министерство на отбраната.
На фона на напрежението между САЩ и Иран британският външен министър Джереми Хънт по-рано отхвърли възможността за военни действия срещу Техеран, но заяви, че Великобритания ще предприеме сериозни действия срещу Иран, за да изрази солидарността си с Вашингтон.
Замразяването на ирански авоари се разглежда като опция, съобщиха медии, но британските власти не потвърдиха тази информация, а външното министерство отказа коментар.
Още от Свят
САЩ обещаха крилати ракети „Томахоук“ на Германия
„В кулоарите на срещата на НАТО в Анкара се договорихме с правителството на САЩ, че американски ракети „Томахоук“ ще бъдат закупени от нас."
Бразилия разреши експулсиране на руснак, обвинен и от Вашингтон, и от Москва
Решението на бразилското правителство, публикувано в Държавен вестник, не посочва в коя страна ще бъде експулсиран 40-годишният мъж
Още два руски региона останаха без бензин: горят петролни бази в Твер и Ставрополския край
Междувременно руски медии съобщават, че дронове отново са атакували и два руски танкера в Таганрогския залив, където също е избухнал пожар.