"Макар фалшивите новини да не са нито новост, нито незаконни, те се разпространяват изключително бързо и пораждат заплаха за образа на медиите и за нашите демокрации, за нашите демократични ценности", заяви еврокомисарят по цифровизацията Мария Габриел след днешното първо заседание на експертната група на Европейската комисия, която предстои да предложи решения на проблема.
"Цифровите технологии промениха дълбоко начина, по който гражданите достигат до информация. Интернет дава чудесна възможност за разгръщането на свободата на изразяване и за медийното разнообразие. Това създава и предизвикателства в областта на политиката, обществото и сигурността", отбеляза Габриел.
Целта ни е да предложим механизъм за установяване на фалшивите новини и пресичането на тяхното разпространение. Никой няма намерение да кара хората да вярват или да не вярват на дадена информация. Ако в ЕС не предприемем никакви действия, положението може да се влоши, добави тя.
Експертната група се очаква да предложи напролет стратегия за борба с разпространението онлайн на невярна информация. Експертите ще дадат съвети за мащаба на проблема и ще изготвят препоръки. Очаква се те да създадат определение за "фалшива новина".
Желание да се включат са заявили над 300 души, а 40 са били одобрени.
Мария Габриел
Още от Свят
САЩ: Израел и Хизбула са близо до мирно споразумение
Говорителят добави, че Джо Байдън е наблюдавал „много внимателно“ напредъка на преговорите за прекратяване на огъня
Андрей Пионтковски: Администрацията на Байдън не позволи на Украйна да победи Русия
На какво се дължи внезапната промяна в поведението на президента на САЩ?
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда
Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той