29 Август, 2026

Марксист хвълил гранатите срещу двореца "Долмабахче"

Марксист хвълил гранатите срещу  двореца "Долмабахче"

Забранена турска марксистка група пое отговорност за неуспешната атака срещу истанбулския дворец „Долмабахче”, в който се помещавал офисът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, когато бе премиер на Турция, предаде Франс прес.

Групата „Революционен фронт за народно освобождение” заяви, че неин член е извършил опита за нападение срещу историческия дворец в Истанбул.

Нападателят, който беше идентифициран като Фират Йозчелик, хвърли две граната срещу двореца, но те не експлодираха. Той бе арестуван веднага и беше разпитан от полицията в Истанбул.

На интернет сайта си марксистката група съобщава, че „въоръжената атака е извършена от един от бойците” й. Организацията заяви, че атаката е извършена като отмъщение за смъртта на тийнейджъра Беркин Елван, който почина през март 2014 година след 269 дни в кома вследствие на наранявания, получени при масовите антиправителствени протести.

Управляващата партия „е убиецът” на Елван, се казва в съобщението. „Тогавашният премиер Ердоган нареди клането”, твърди още групата. Полицията заяви, че нападението не е било срещу президента, а срещу силите на реда.

Сподели:
Жертвите в Непал вече са 600, има нужда от помощ за специализирани операции

Жертвите в Непал вече са 600, има нужда от помощ за специализирани операции

Спасителните операции продължават, над 2000 души все още са в неизвестност

Иран твърди, че има пълен контрол над Ормузкия проток

Иран твърди, че има пълен контрол над Ормузкия проток

Според Техеран, твърденията на американски официални лица, че протокът е отворен, са "откровена лъжа", целяща да контролира цените на петрола и "да прикрие поражението на САЩ"

Исландия гласува дали да възобнови преговорите за членство в ЕС

Исландия гласува дали да възобнови преговорите за членство в ЕС

Исландия е член-основател на НАТО, но няма армия и разчита на съюзниците си за отбрана

Коментари (0)