Италианският премиер Матео Ренци предложи останките на потънал миналата година кораб с мигранти да бъдат изложени пред сградите на Европейския съюз като „паметник на егозима“, съобщава cronical.bg.
Инцидентът от 18 април 2015 г., при който загинаха 868 мигранти, се смята за най-смъртоносния през последните години в Средиземно море. 28 оцелели и 24 тела бяха извадени веднага, а останалите бяха намерени след издирвания в дълбоки води и решение корабът да бъде изваден от морското дъно.
„Европа трябва да промени подхода си към миграцията“, каза Ренци в изказване по повод Световния ден на прехраната в Организацията по прехрана и земеделие към ООН, чиято централа е в Рим.
„В Европейския съюз доминира национален егоизъм, но Европа е създадена, за да събаря стени, а не да ги издига. Ето защо ще предложа корабът, който отрихме през 2015 г., да бъде поставен пред сградите на европейски институции. Иска ми се останките да бъдат там, за да ни напомнят как да се борим с егоизма“, допълни Ренци.
Още от Свят
Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост
Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия
ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки
Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати
От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам