Мигел Диас-Канел е избран за председател на Държавния съвет на Куба. Това обяви на заседание Националната асамблея на народната власт, еднопалатният парламент на „Острова на свободата“.
Заседанието се проведе в Двореца на конгресите и се излъчваше директно по кубинската телевизия.
За кандидатурата на Диас-Канел гласуваха 603 от 604 депутати.
Според кубинската конституция председателят на Държавния съвет е едновременно глава на държавата и правителството. Той се избира за срок от 5 години.
57-годишният Диас-Канел смени на поста 86-годишния Раул Кастро, заемащ този пост от 2008 г. Други кандидатури не се обсъждаха.
От 2013 г. Диас-Канел заемаше поста заместник-председател на Държавния съвет и Министерския съвет на Куба, т.е. вторият човек в кубинската йерархия.
Още от Свят
Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна
По думите му е получен и положителен сигнал както от страните от Г-7, така и от Тръмп по въпроса за укрепването на украинската противовъздушна отбрана
Тръмп: Фен съм само на украинските жени! В Овалния кабинет направихме страхотно телевизионно шоу
Това се твърди в книгата „Regime Change“ („Смяна на режима“), написана от журналистите на The New York Times Меги Хаберман и Джонатан Суон, посветена на първите 14 месеца от втория му президентски мандат
Лайен: Русия е постоянен източник на насилие, целият континент е под заплаха
ЕС трябва да има единно послание, когато Путин е готов да води преговори