"Споразумението по иранската ядрена програма е катастрофа за групировката "Ислямска държава", казва върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини пред "Гардиън".
Статията е публикувана днес, когато Могерини е в Техеран, за да обсъжда с ирански представители прилагането на споразумението за иранската ядрена програма, сключено на 14 юли между Ислямската република и "шесторката" (петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия).
В началото на статията Могерини признава, че думите на Нелсън Мандела, че "нещата винаги изглеждат невъзможни, докато не се случат", са звучали в главата ѝ на 14 юли, когато седемте преговарящи във Виена страни най-накрая са постигнали сделката по иранската ядрена програма. Това е станало след десетилетия на напрежение и недоверие, след 12 години на надежда и страхове и след 22 интензивни месеци на трудни, високо технологични и политически преговори, припомня топ дипломатът.
"Дали това ще е повратна страница за отношенията на Иран със света? Коментаторите са разделени, а дебатът продължава да е разгорещен. Аз разбирам причините за този скептицизъм, но вярвам, че нова глава наистина се отваря", казва Могерини.Тя предупреждава, че промяната няма да се случи за една нощ и дори в идните няколко месеца. "Ще е нужно време, ще е нужна силна политическа воля, визия и много усилена работа. Ще е нужен кураж и дори дързост - същите съставки, които бяха необходими, за да се стигне до споразумението. Всичко това проработи и сега ние трябва да имаме доверие, че същата силна решимост може да изгради различна регионална рамка, основаваща се на сътрудничеството вместо на конфронтацията", пише Могерини в статията.
Дипломат номер едно на ЕС посочва, че радостта сред младите иранци относно подписването на сделката е дала добро основание на Запада да храни надежди, че може да се изгради нова регионална рамка. Според нея тази радост на младите иранци е напомнила, че споразумението е било инвестиция в бъдещите поколения, които ги чака различно бъдеще. За да разсее регионалните и глобалните опасения за сделката, Могерини припомня, че преговорите са отнели толкова дълго време, за да може да се постигне силно споразумение, което да бъде подложено на проверка по всяко време.
Дипломат номер едно на ЕС припомня, че началната точка на преговорите между Иран и Запада е била липсата на доверие между Техеран и международната общност. Тя допълва, че договорената в края на преговорите сделка не се основава на доверие, а на точни ангажименти, на прозрачност и на проверка. "Целта на преговорите беше да се разсеят поводите за притеснение относно иранската ядрена програма и да се договорят дълготрайни гаранции, че иранската ядрена програма има изключително мирен характер и това да може да бъде проверявано", посочва Могерини.
"Стремежът на Иран към ядрена програма за граждански цели е напълно признат, като към него трябва да се добави уверението, че при "никакви обстоятелства" страната няма да се опита да се сдобие с бомба", пише тя. "Вдигането на всички санкции ще върви ръка за рака с прилагането на мерките, свързани с ядрената сделка от страна на Иран. Това е сделка, която беше направена така, че да издържи на изпитанието на времето. Това е добра сделка и няма интерпретации за различни тълкувания и съмнения във връзка с нея. Това е сделка, която, когато бъде приложена напълно, ще ни позволи да изградим доверие и ще положи основите на нова връзка", уверява дипломат номер едно на ЕС.
Могерини припомня, че сега нейното задължение ще бъде да координира работата на съвместна комисия по прилагане на споразумението и точно поради тази причина тя е и в Иран днес. "Споразумението от Виена ни казва, че ние всички можем да спечелим много, ако изберем сътрудничеството пред конфронтацията", посочва Могерини. Тя допълва обаче, че нищо добро няма да се случи, ако не се работи здраво и посочва, че преди налагането на санкциите на Иран през 2005 г. сътрудничеството на Техеран с останалата част в света е процъфтявало в много области, от енергетиката до търговията.
"Нашите споделени интереси обаче отиват отвъд икономиката", казва ръководителката на европейската дипломация. "Няма нищо по-обезпокояващо за "Ислямска държава" (ИД) от сътрудничеството между Запада и мюсюлманския свят", пише Могерини. Тя припомня, че подобно сътрудничество е предизвикателство към риториката за сблъсък между цивилизациите, който тази групировка се опитва да съживи. "Един съюз между цивилизациите може да бъде нашето най-мощно оръжие в борбата срещу тероризма", уверява Могерини.
"Тук обаче не става дума само за ИД. Целият Близък изток е обхванат от хаос", отбелязва Могерини и допълва, че е нужно да се рестартират политически процеси, които да сложат край на войните. "Трябва да върнем всички регионални сили обратно на масата на преговорите и да спрем избиването на хора. Сътрудничеството между Иран и неговите съседи и цялата международна общност може да открие безпрецедентни възможности за мир в региона, като се почне от Сирия, Йемен и Ирак", отбелязва Могерини и допълва, че нито една главоблъсканица не може да остане без решение, ако има силна политическа вола, която да преодолее различията.
Иран и Европейският съюз се договориха днес да започнат разговори по редица въпроси, обяви ю Федерика Могерини, цитирана от Ройтерс и ТАСС. Дискусиите ще се водят на високо равнище и ще обхващат сътрудничеството в областта на енергетиката, борбата с тероризма и с трафика на наркотици, регионални въпроси, правата на човека, уточни иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф след среща с Могерини в Техеран днес.
Могерини подчерта, че постигнатото между Ислямската република и "шесторката" споразумение за иранската ядрена програма открива път за по-голямо сътрудничество между Иран и света. Изпълнението на сделката зависи от политическата воля на всички страни, участвали в нейното договаряне, подчерта Могерини.
Още от Свят
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати