"Готови сме да подкрепим също патриотичната опозиция, включително Свободната сирийска армия в битката срещу "Ислямска държава". Това обяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за телевизия "Россия 1".
Дипломатът направи изказването, след като в началото на месеца президентът Владимир Путин сондира настроенията за обединяване на армията на Башар Асад с групировките от сирийската свободна армия в борбата срещу "Ислямска държава".
Сега Лавров определи като "грешка" отказа на САЩ да координират антитерористичната си кампания в Близкия изток с Москва. "Ние обаче отдавна сме готови на такава координация", заяви той, цитиран от "Ройтерс".
По думите му Русия е практически единствената страна, която поддържа връзки с всички политически сили в Сирия. "При нас в Москва през последните четири години идваха представители на най-различни опозиционни групи и ние никога не сме преставали да работим нито с правителството на Сирия, нито с опозицията", допълни той, цитиран от ТАСС.
Според Лавров Европейският съюз трябва да вземе по-активно участие в разрешването на сирийската криза, както и Иран, Египет, Катар, ОАЕ и Йордания.
Руският първи дипломатсъобщи, че е разговарял по телефона с държавния секретар на САЩ Джон Кери, който заявил, че все още няма условия за посещение на руска делегация начело с премиера Дмитрий Медведев в САЩ за обсъждане на сирийската криза.
Снощната среща между външните министри на Русия, САЩ, Турция и Саудитска Арабия по въпросите на сирийската криза завършибез споразумение за политическото бъдеще на сирийския президент Башар Асад.
Междувременно руското военно министерство оповести, че страната е извършила 934 бойни полета над Сирия от началото на въздушната операция на 30 септември. Според съобщението руската бойна авиация е поразила 819 мишени на ислямисти.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.