27 Ноември, 2024

Над половината европейци убедени: Бежанците увеличават опасността от тероризъм

Над половината европейци убедени: Бежанците увеличават опасността от тероризъм

Бежанската криза в Европа и заплахата от тероризъм са в голяма степен свързани в съзнанието на много хора на континента, сочат резултатите от проучване на Изследователския център „Пю“, цитирано от БНР.

Организацията проведе допитване до 11 000 души през май и юни в десет европейски страни – Унгария, Полша, Холандия, Германия, Италия, Швеция, Гърция, Великобритания, Франция и Испания – повечето от които са в епицентъра на бежанската криза, когато тя беше в своя апогей през лятото на миналата година. Гърция и Италия продължават да са първите места, откъдето повечето бежанци и мигранти от Близкия изток и Африка влизат в Европа.

В осем от страните, изследвани от „Пю“, над 50% от участниците в проучването са убедени, че преселването на бежанци в техните държави ще увеличи вероятността от тероризъм. Това усещане е най-силно в Унгария, където 76% от хората са убедени, че тероризмът ще нарасне с прилива на бежанци. Миналата година страната издигна 160-километрова ограда с бодлива тел за обезкуражаване на бежанците да влизат на нейната територия, която се намира по мигрантския път към Северна Европа.

Над 80% от анкетираните в Унгария са на мнение, че „бежанците са бреме за нашата страна, защото те взимат нашите работни места и социални придобивки“. Това мнение се споделя от 46% от хората във Великобритания и 72% от гърците. Най-малко – 32% са на това мнение в Германия, която прие най-много от търсещите убежище през 2015 г.

Проучването е било проведено преди референдума от 24 юни за „Брекзит“ и преди атентатите от 28 юни срещу истанбулското летище „Ататюрк“, при които загинаха 44 души.

Проучването също така сочи широко разпространени негативни чувства към мюсюлманите в Европа, особено в южните и източните части на континента. 

Над 60% от запитаните в Унгария, Италия, Полша и Гърция казват, че те не гледат благосклонно на мюсюлманите. Негативната позиция към мюсюлманите се е засилила миналата година във Великобритания, в Испания и Италия. Тя преобладава сред по-възрастните, по-слабо образованите и идентифициращите се като консерватори.

В същото време под половината от анкетираните в проучените страни са на мнение, че по-голяма част или много от мюсюлманите в техните страни подкрепят екстремистки организации като Ислямска държава.

На ромските мигранти също се гледа неблагоприятно - в много случаи дори по-лошо, отколкото на мюсюлмани. Средно 48% от анкетираните имат негативно отношение към ромите. От 2015 г. отрицателни възгледи към ромите са се увеличили в Испания, Великобритания и Германия.

Сподели:
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.

Има предварително съгласие  за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари