Американската космическа агенция НАСА планира да произвежда кислород на Марс. Той ще се използва за ракетно гориво и е стъпка напред в опитите на учените астронавтите да могат да дишат и на Червената планета.
През 2020 година учените планират да изстрелят нов марсоход, който ще подготвя бъдещи мисии до Марс. Той е на стойност 1,9 милиарда долара. Марсоходът ще поглъща въглеродния диоксид от атмосферата на Марс и ще го превръща в чист кислород, който е ключова съставка за ракетното гориво, като може да бъде използван и от астронавтите за дишане.
От НАСА коментират, че транспортът на гориво за обратни полети до Земята е сериозен товар за апаратите и струва доста скъпо. Със създаването на новата технология НАСА се надява да добави ценни години към живота на сателитите. Една от най-големите ползи от презареждането на сателитите ще бъде намаляването на обема на опасните отпадъци в орбитата на Земята.
Американската космическа агенция планира също така марсоходът да събира и интересни скали, които ще бъдат поставяни в специални контейнери за бъдещи мисии. Участниците в мисиите ще ги събират и връщат на Земята за подробни изследвания.
Експерти коментират, че това най-вероятно ще бъде една роботизирана мисия.
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар