Има признаци, че вирусите WannaCry и Petya са създадени от държавно спонсорирани хакери, твърдят специалисти от НАТО.
Алиансът предупреди, че кибер нападенията с вируси от рода на WannaCry и Petya могат да задействат член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда военен отговор на инициаторите на подобни атаки срещу която и да е страна членка на пакта.
Има признаци, че и двата вируса от тип рансъмуер (криптиращи вируси изнудвачи) са създадени от държавно спонсорирани хакери, твърдят от военната организация. Ако кибер-атаката причини последици, сравними с въоръжена атака, членовете на алианса могат да приложат закона за въоръжените конфликти.
Това все още не е така, поясни Томаш Минарик от Центъра за киберзащита на НАТО в Естония (NATO CCDCOE), въпреки че изявлението на организацията очевидно е предупреждение към правителства, които биха могли да участват в подобни атаки с рансъмуер.
Тъй като бяха атакувани важни правителствени системи, ако зад операциите стои конкретна държава, това може да се смята за нарушение на суверенитета. В този случай кибератаката ще се тълкува като неправомерно международно действие и засегнатите страни ще имат право да реагират с контрамерки, заяви недвусмислено Минарик.
Според представители на НАТО, има доказателства, че WannaCry и Petya са активирани от „държавен актьор”, който е подобрил значително експлойтите, за да се получи нов тип кибер атака. Злонамереният софтуер е станал по-професионален и вместо да сканира целия интернет, търси целенасочено нови хостове и заразява по-дълбоко локалните компютърни мрежи, след като бъде открита дупка в сигурността, твърди Бернхардс Блумбърг, изследовател от Центъра за киберзащита на НАТО.
Според друг специалист от НАТО, вирусът Petya се явява „декларация за сила”. „Втората атака с рансъмуер демонстрира разрушителната способност [на вируса] и готовността тя да бъде използвана”, смята Лаури Линдстрьом.
WannaCry и Petya заразиха хиляди компютри. Атаките с тях бяха насочени към правителствени организации и частни компании по цял свят. Смята се, че Украйна е една от най-големите жертви на Petya, с много засегнати и излезли от строя системи, вкл. на ядрената централа в Чернобил.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства