29 Ноември, 2024

НАТО отказва да вземе страна в гръцко-турския спор

НАТО отказва да вземе страна в гръцко-турския спор

Генералният секретар на Алианса призова двете страни да разрешат проблемите си с двустранни срещи

Докато напрежението в Егейско море продължава да се покачва, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отговори на зададените въпроси от журналист на гръцкото издание „Та Неа“ и призова Гърция и Турция да изгладят противоречията си сами, пише електронното издание на гръцкия вестник „То Вима“, цитиран от "Фокус".

Столтенберг заяви, че проблемите между двете страни са му добре известни и призова Анкара и Атина да разрешат различията си в рамките на двустранни срещи.

В същото време той приветства телефонния контакт между премиерите на страните Алексис Ципрас и Бинали Йълдъръм, който, както заяви генералният секретар на НАТО, е проведен, с цел да се разрешат проблемите.

„То Вима“ припомня, че на 12 април Йълдъръм се обади на Ципрас, за да изрази съболезнованията си за смъртта на пилота от гръцките военновъздушни сили, който падна със самолета си в Егейско море. В тази връзка, Столтенберг изключи възможността НАТО да се намеси в гръко-турските спорове. Той не вярва, че би било добре за Алианса да замесва в подобни въпроси, които причиняват някои проблеми и трябва да бъдат разрешени между Гърция и Турция.

Генералният секретар на НАТО подчерта, че и двете страни са „високо ценени съюзници“ и членове на северноатлантическия съюз от десетилетия. Според неговото думи и двете страни допринасят в мисиите, операциите и колективната отбрана по различни начини и НАТО приветства това. Обръщайки се към нидерландските депутати, които критикуват операцията на Турция в северозападния сирийски район Африн, в отговор на въпрос дали Анкара спазва принципите на Алианса, Столтенберг подчерта, че Турция ключов съюзник на НАТО.

Той се обоснова мнението си с ключовата географска позиция на страната, - нейните общи граници с Русия, Ирак и Сирия, приноса й в борбата с „Ислямска държава“ и ролята й в контрола над границите. Що се отнася до операциите в Сирия, Столтенберг акцентира върху нуждата от по-добра координация между Вашингтон и Анкара в северносирийския театър на бойните действия.

Сподели:
Мицкоски: Преговорната рамка с ЕС е катастрофа за  Северна Македония

Мицкоски: Преговорната рамка с ЕС е катастрофа за Северна Македония

Министър-председателят на страната заяви, че не знае кой може да му гарантира, че "няма да има повече блокади"

CNN разкри плановете на Доналд Тръмп за Украйна

CNN разкри плановете на Доналд Тръмп за Украйна

Демилитаризираната зона вероятно ще се нуждае от охрана. Но не е ясно кой ще изпълнява тази роля – войски на НАТО или войници от неутрални страни.

Foreign Policy: Ако Украйна иска да оцелее, тя се нуждае от много повече войници и лекари, медицински сестри и медици

Foreign Policy: Ако Украйна иска да оцелее, тя се нуждае от много повече войници и лекари, медицински сестри и медици

Украинските бойни медици и военни лекари превъзхождат руските, но острият им недостиг остава.