24 Ноември, 2024

Нацисткият израз "Лъжлива преса, затваряй си устата" получи отличие в Германия

Нацисткият израз "Лъжлива преса, затваряй си устата" получи отличие в Германия

Комисия от германски лингвисти избра във вторник израза "лъжлива преса" (Luegenpresse) за антидума на годината (Unwort des Jahres), съобщи агенция "Ройтерс". Всяка година "отличието" се присъжда на дума или израз, които са носители на силен политически заряд, но най-вече чиято употреба е станала печално известна.

Изразът "лъжлива преса" беше съживен в края 2014 г. от движението ПЕГИДА, като с него се описват медиите, критично настроени към антиислямската и антиимигрантската му реторика. За първи път в Германия "лъжлива преса" се използва от нацистката пропаганда, като така са били наричани критиците на националсоциалистите. 

"Лъжлива преса" беше избран сред други 730 думи или изрази от общо 1250 номинирани.

"Лъжлива преса" е израз, покварен от нацистите", казва Нина Яних, професор от Техническия университет в Дармщат и председател на шестчленната комисия, която избира антидумата на годината. "Той нарочно се използва от движението ПЕГИДА и е насочен към тези в медиите, които го критикуват", допълва Яних. 

ПЕГИДА (Патриотични европейци срещу ислямизирането на Запада) организира шествия всяка седмица, като в Дрезден демонстрациите са най-многолюдни. ПЕГИДА отхвърля обвиненията в расизъм и ксенофобия, но настоява за по-строги имиграционни закони и защитаване на християнските ценности. 

По време на шествията на ПЕГИДА участниците скандират "Лъжлива преса, затваряй си устата" (Luegenpresse, halt die Fresse) и настояват медиите в Германия да "кажат истината за имигрантите".

"Ройтерс" отбелязва, че обявяването на антидума на годината е получило особен резонанс в Германия, предвид факта, че немският език е пълен с думи и изрази, превърнали се в табу заради употребата им по време на нацизма.

Панелът лингвисти избра още две антидуми на годината – "разширени методи за разпит" ("erweiterte Verhoermethoden" или както е по-популярно на английски "enhanced interrogation techniques") като евфемизъм за мъчения, и "апологет на Русия" (Russland-Versteher). Апологети на Русия бяха наречени многото германци, включително журналисти, политици и анализатори, които публично обявиха, че разбират поведението и политиката на руския президент Владимир Путин, като анексирането на Крим, "защитата на неговите хора в Украйна" и т.н.

Предишни години антидуми на годината в Германия са ставали "дюнер убийства" - израз, с който се описвали сериятa убийства на имигранти от неонацистка мрежа в източногермански провинции между 2000 и 2010 г., както и "социален туризъм". С този термин се описват предполагаемите мотиви на някои имигранти да дойдат в Германия и да живеят от социални помощи.

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“