11 Март, 2026

Най-възрастната жена астронавт се качи на Международната космическа станция

Най-възрастната жена астронавт се качи на Международната космическа станция

Най-възрастната жена астронавт на света стъпи за трети път на Международната космическа станция. 56-годишната Пеги Уитсън ще счупи още няколко космически рекорда по време на мисията си – тя бе първата жена, която оглавяваше МКС по време на предишната си мисия през 2007 г., а сега отново ще ръководи екипа на астронавтите там. Тя е и жената, прекарала най-дълго време в "космически разходки" извън станцията – 39 часа и 46 минути.

Възможно е със сегашния си престой Уитсън да подобри американския рекорд за най-дълго прекарано време в Космоса, който досега бе държан от Джеф Уилямс с неговите 534 дни. Засега тя има 377 дни от предишните си две мисии. Постижението на Генадий Падалка, който преживя 879 дни извън Земята, остава ненадминато. Най-възрастният мъж, бил в Космоса, е астронавтът Джон Глен, който пътува там на 77-годишна възраст през октомври 1998 г. Уитсън, заедно с колегите си Олег Новицки и Тома Пескет, се присъединява към Робърт Кимбро, Андрей Борисенко и Сергей Рижиков.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да натиска Москва, а не Киев

Зеленски: Тръмп трябва да натиска Москва, а не Киев

По думите на президента, Украйна е била предупредена миналата година, че помощта ще бъде отрязана, ако не се откаже от намерението си да върне цялата си територия.

ФБР: Ирански дронове може да ударят по крайбрежието на САЩ

ФБР: Ирански дронове може да ударят по крайбрежието на САЩ

Бюрото не е успяло да установи времето на удара и потенциалните цели. Самото предупреждение, както пише ABC News, е изпратено непосредствено след началото на военната операция на САЩ срещу Иран в края на февруари

Тръмп: Войната с Иран ще приключи скоро

Тръмп: Войната с Иран ще приключи скоро

По думите му конфликтът може да приключи „когато той реши“. Президентът повтори твърдението си, че иранските военноморски и военновъздушни сили, както и системите за противовъздушна отбрана са практически унищожени