По време на съдебното заседания по делото за убийство на Борис Немцов, в кррая на миналата седмица, неочаквано се стигна до много интересен сблъсък между съдията Юрий Житников и обвиняемите - кадировците братя Анзор и Шадид Губашеви.
Житников си позволи да отстрани обвиняемите от съдебното заседание, с мотивите, че необосновано влизат в пререкания със съда. Ето какво всъщност се случи.
По време на разпита на 5 април обвиняемият Шадид Губашев заяви, че разбрал кой всъщност е Немцов от съобщение по телевизията за убийството на политика, а с един от заподозрените в убийството – Темерлан Ескерханов, за първи път се е срещнал в съда.
На другия ден и двамата братя Губашеви, както и Ескерханов в присъствието на началника на следствената група по делото – Игор Краснов, съобщили, че са били
принуждавани да дават показания
Краснов от своя страна уверил, че не е бил указван по никакъв начин натиск на обвиняемите.
В началото на заседанието във вторник, съобщава „Медиазона“, Житников подбира документите, които прокурорът има право да огласи публично. Тогава Шадид Губашев скача и настоява да бъдат представени всички документи по делото. «Защото вие ни приписвате на нас политическо убийство“, аргументира искането си кадировецът. Житников отбелязал, че не е давал думата на подсъдимия.
Тогава Анзор Губашев заявява, че показанията, които обвиняемите е трябвало да дадат, вече са известни и са във всички медии. „ Покажете всичко, така както е!" – настоява той.
След като в залата влизат съдебните заседатели, двама братя обвиняват Житников, че е нарушил техните права. "Това е държавно, политическо убийство, не е наше дело - крещи Анзор Губаше - Вие се съобразявате с интересите на путинизма-сталинизма "!
След всичко това Житников заявява, че "обвиняемите изнасят пред присъстващите информация, която съдът е решил да не бъде огласявана, системно нарушават реда по време на съдебното заседание", затова е взето решение обвиняемите да бъдат изведени от залата.
Когато братята се отзовават в коридора на съда, Анзор Губашев крещи към репортерите: „Пълно беззаконие! ФСБ ви командва!“
След отстраняване на обвиняемите, прокурор Мария Семененко чете пред съдебните заседатели показанията на Анзор Губашев, дадени от него в хода на разследването – на 18-ти март 2015, малко след ареста му. От тях става ясно, че убийството на Немцов е било организирано и извършено от него, Заур Дада и Беслан Шаван. В съда, обаче, обвиняемият се е отказал от тези свои показания.
Във тази връзка можем да кажем, че обратът, който настъпва в хода на съдебния процес за убийството на Немцов, доколкото кадировците фактически
обвиняват директно Путин
за убийството на политика опозиционер, се откроява на фона на конфликта между Кадиров и близкия до Кремъл лидер Игор Сечин.
Financial Times публикува подробности за скандала в бандата на Путин. Изданието отбелязва, че конфликтът е изригнал в контекста на несигурност за бъдещето на хората по-високите етажи на властта - влиятелни личности в Кремъл, които се борят за наследници на Путин, се казва в статията.
Financial Times се позовава на "човек, добре познаващ Путин“, който е заявил пред журналиста, че заплахата за режима не идва от лидера на опозицията Александър Навални, който има претенции за президентския пост, а от вътре.
Несигурността какво ще се случи в бъдеще „подклажда амбициите и провокира вълнения сред влиятелните хора в Кремъл и на други места в Русия", пише вестникът.
Изданието отбелязва, че позициите на някои високопоставени държавни служители са разклатени и по-специално това се отнася до премиера Дмитрий Медведев, който изглежда е в много уязвимо положение след отправените от Навални обвинения в корупция към него и последвалите протести през март.
Като „много красноречив пример за търкания“ сред хората, близки до Путин, Financial Times посочва конфликта между Кадиров и ръководителя на "Роснефт" Игор Сечин, настъпил във връзка с обсъждането на продажбата на така наречените "чеченски активи" на дружеството.
Тези разговори са настроили негативно Игор Сечин срещу Кадиров, подчертават авторите на статията Кетрин Хил и Хенри Фой.
.Източникът на тази информация, човек близък до "Роснефт", разкрива, че сблъсъкът между двама е достигнал такава ескалация, че е провокирало необходимостта от разследване дали няма "чеченска следа" в предизвикания взрив в метрото на Санкт Петербург на 3 април, при който загинаха 14 души, пише , Financial Times.
Източник: Кавказ център
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд