Израелският премиер Бенямин Нетаняху нарече днес ООН „дом на лъжите“ преди гласуването в Общото събрание на световната организация на резолюция, отхвърляща признаването от САЩ на Йерусалим за столица на Израел, предаде БГНЕС.
“Държавата Израел категорично отхвърля това гласуване, дори преди да се проведе", каза той на церемония в южната част на Израел. "Отношението към Израел от много нации в света, на всички континенти, се променя извън стените на ООН и в крайна сметка ще се проникне и в ООН – дом на лъжите", каза той.
Общото събрание на ООН ще проведе извънредна сесия по-късно в четвъртък, за да гласува проекторезолюция, на която Съединените щати наложиха вето в Съвета за сигурност в понеделник, след като всичките останали 14 членове на съвета гласуваха "за".
В навечерието на гласуването американският президент Доналд Тръмп подхвърли, че може да има ответни действия срещу страните, които подкрепят проекта, предложен от Йемен и Турция от името на арабските и мюсюлманските страни.
"Йерусалим е нашата столица, ние ще продължим да строим в нея, и посолствата на страните, водени от САЩ, ще се преместят в Йерусалим", каза Нетаняху, благодарейки на Тръмп и посланика на САЩ в ООН Ники Хейли за "заставането до Израел и истината".
"Йерусалим е столица на Израел, независимо дали ООН го признава или не", каза Нетаняху. "Отне 70 години, докато САЩ официално го признаят и ще отнеме още много години, докато ООН не го признае."
Решението на Тръмп на 6 декември да признае Йерусалим като столица на Израел и да премести американското посолство от Тел Авив се сблъска с международен консенсус, предизвиквайки протести в мюсюлманския свят и беше широко подложено на осъждане
Йерусалим е столица на Израел, независимо дали ООН го признава или не
Фактор Фактор
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс