17 Февруари, 2025

"New York Times": Гениалният стратег Владимир Путин - въздух под налягане

"New York Times": Гениалният стратег Владимир Путин - въздух под налягане

След руската военна намеса в Сирия коментаторите побързаха да обявят Владимир Путин за гениален стратег, пише в статия за "Ню Йорк Таймс" бившият посланик на САЩ в Москва Майк Макфол, цитиран от БЛИЦ. Той смята, че истината е точно в обратната посока. 

"Преди 5 години Русия се намираше в по-стабилно положение, а "днес Путин играе, за да се защити, умножавайки грешните решения, които са вдъхновени от остарялата теория за международната политика", коментира бившият дипломат.

Макфол съветва САЩ и техните съюзници да "употребят глобална стратегия, за да да намалят до минимум негативните последствия от действията на Русия и максимално да увеличат позитивните от своите действия".

След Арабската пролет и протестите в Русия и Украйна, Путин заподозря, че зад всичко това се крие "ръката на САЩ" и в отговор трябва да приложи принуда и сила, пише авторът. В Русия тактиката му спря опозицията. В резултат обаче икономическите реформи замръзнаха, инвестициите намаляха, а държавният дълг нарасна. В Украйна гоненията на протестиращите се провалиха. Путин взе това за операция на ЦРУ и нанесе ответен удар - анексира Крим и се опита да завладее част от Източна Украйна.

Това са временни постижения, а цената им продължава да набъбва, смята Макфол. "В резултат на санкциите и падането на цената на енергоносителите икономиката на Русия спадна с 2 трилиона долара през 2014 г. до 1.2 трилиона. "Путин беше принуден да зареже проекта "Новорусия" - неговите агенти в Източна Украйна нямат подкрепата на народа и не успяха за наложат ефективно държавно управление. Освен това, неговите действия гарантираха, че Украйна никога няма да влезе в Евроазийския икономически съюз и да стане отново съюзник на Русия", пише бившият американски посланик в Москва.

Преминавайки към темата за Сирия, Макфол анализира: "След 4 години гражданска война под властта на Башар Асад остана малка територия, а той се сблъсква с много по-сериозни врагове. Ето защо Путин беше длъжен да се намеси - за да спаси съюзника-автократ от разгром". Руската въздушна кампания ободри сирийската армия и нейните съюзници, "но в дългосрочна перспектива не е възможно самолетните атаки да възстановят властта на Асад над цялата страна.

Макфол заключва: "Путин е майстор на краткосрочните тактически мерки в отговор на неуспехите, но е по-малко таланлив в областта на дългосрочната стратегия". Според него "задграничната авантюра" на Путин рано или късно ще се провали. САЩ и техните съюзници обаче са длъжни да приближат този провал, оказвайки отпор на Русия на всички фронтове.

"В Сирия САЩ не може да допусне Русия да отстрани от сцената всички актьори, освен Асад и "Ислямска държава". Ние се длъжни да доставяме повече оръжие и поддръжка на другите въстанически групировки. И да предупредим Путин, че новите атаки срещу бунтовниците, непринадлежащи към "Ислямска държава", ще ни принудят да застанем в тяхна защита - или като създадем зона свободна от полети, или като ги снабдим с оръжия за противовъздушна отбрана", се казва в статията в "Ню Йорк Таймс".

Макфол предлага да се увеличи финансовата помощ за Украйна в замяна на провеждане на икономически реформи, а също така да се разшири и обучението на украинските военни и доставката на отбранителни оръжия.

"САЩ, очевидно, имат интерес от появата на силна, богата и демократичан Русия, която ще може да се интегрира в пълна степен в международната общност", пише още Макфол. В настоящия момент обаче единственият способ да се побутва Москва към смяна на курса е като се удържа политиката на Путин и й се оказва съпротива, при това не само в Сирия, но и на стратегическо ниво по целия свят. 

Сподели:
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд