Пентагонът е представил на Белия дом подробен набор от варианти за действие срещу разрастващата се заплаха на групировката Ислямска държава в Либия, пише в. "Ню Йорк таймс".
Сред опциите има и вариант за нанасяне на въздушни удари срещу тренировъчни лагери, командни центрове и складове за муниции и срещу други позиции на ислямистите, посочват петима американски представители, пожелали да запазят анонимност. Според тази опция въздушните удари може да бъдат нанесени в четири района в страната по 30-40 мишени. Този вариант е бил разработен от Африканското командване към Пентагона и строго секретното Командване за съвместните специални операции към министерството на отбраната. Мащабите на този план обаче са изненадали някои високопоставени представители в администрацията на Обама. Те са станали повод и за предупреждения от представители на Държавния департамент, че подобни въздушни удари, ако не бъдат координирани както трябва, може да объркат усилията на международната общност за съставяне на правителство на националното единство в Либия.
Тези информации се появяват в момент, в който зачестяват все повече информациите, че британски, американски, френски, а може би и италиански командоси са на терен в Либия от месеци. Те извършват там разузнавателни операции, събират данни и вероятно съветват либийски милиции, смятани за добри партньори в борбата с Ислямска държава.
Миналата есен високопоставени американски командири и разузнавателни представители казаха, че нямат достатъчно информации за ИД в Либия, така че не могат да набележат мишени за бомбардиране.
Смята се, че сега ИД в Либия има около 6500 бойци, което е двойно повече в сравнение с есента.
Нараства натискът над САЩ и над техните западни съюзници да се намесят в Либия военно. Великобритания миналата седмица обяви, че праща 20 военни обучители в Тунис, за да помагат на тунизийските сили за осуетяването на незаконното преминаване на тунизийско-либийската граница. Тунис вече построи стена по половината от дължината на границата си с Либия в опит да попречи на ислямисти да проникват оттам на тунизийска територия.
Италия миналия месец се съгласи за първи път да позволи на въоръжени американски дронове да излизат от италианска военновъздушна база в Сицилия по посока на Либия.
Миналия месец американски военни самолети бомбардираха тренировъчен лагер на ИД в Сабрата, западно от Триполи. В атаката беше убит ислямистки командир, свързан с атаки срещу западни туристи. Целта на нападението беше Нуредин Шушан, тунизийски ислямист, който според Пентагона помагал на бойци на ИД да пристигат в Либия от цяла Африка.
Миналия петък в Либия бяха освободени двама италианци, похитени през юли. Ден преди това беше съобщено, че други двама италианци, пленени заедно с освободените, са загинали близо до Сабрата най-вероятно в сражения между ИД и местни милиции.
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи