САЩ да не се стреми към безусловна победа в Сирия, а да избере по-малко патетична цел: да завърши войната с най-малки загуби. Това пишат анализаторите Гордън Адамс и Стивън М. Уолт в "Ню Йорк таймс".
Според тях в продължение на четири години американската политика в Сирия е изграждана върху твърдението, че „умерената” сирийска опозиция представлява нещо повече, отколкото всъщност е. След като Русия "влезе в играта, отговор на правителството станаха по-големи упования при едновременно осъждане на Москва.
„Колкото и отблъскващи да изглеждаха за мнозина американци и европейци действията на руския президент Владимир Путин в Крим и на Украйна, намесата на Москва в Сирия може да се окаже надежда за измъкване от това блато”, пишат още авторите.
Путин е прав, че само стабилно правителство и сигурност ще позволят на сирийските бежанци да се завърнат у дома. Русия има в Сирия ценни лостове за влияние, които сега липсват на САЩ: военна поддръжка на земята, връзка със слабия, но все пак функциониращ режим в Дамаск, работещи отношения с правителствата на Иран и Ирак, споразумение за обмен на разузнавателни данни с тези две държави, които може да включат ирански съюзници като „Хизбула”.
„Американските власти трябва да престанат да удрят с юмрук по масата заради руската намеса, да признаят, че студената война е в миналото, и да се заемат с държавното управление”, съветват още авторите.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.