"САЩ ще помагат на България да намали зависимостта си от Русия". Под това заглавие влиятелният американски вестник "Ню Йорк таймс" обобщава резултатите от визитата на посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в България в четвъртък.
Вестникът извежда като основно посланието на Кери за подкрепа при ограничаването на зависимостта на София от Москва в енергийните доставки и напомня, че 85 на сто от всички енергийни доставки в страната и 100% от ядреното гориво идват от Русия.
Цитира се и изявлението на държавния секретар, че никоя страна не трябва да зависи само от една друга държава за енергийните си източници и че САЩ са готови да подпомогнат България след трудните решения, които е взела, за да защити енергийното си бъдеще.
Едно от основните предизвикателства е да се намери алтернатива на газопровода "Южен поток", от който Русия се отказа в резултат от напрежението между Москва и западните държави заради кризата в Украйна, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Вестникът цитира неназован висш служител на Държавния департамент, според когото американските и българските власти работят за изграждането на тръбопровод от терминал за втечнен природен газ в Гърция към България, но допълва, че разговорите са още в предварителна фаза.
Обсъждаме и различни варианти за диверсифициране на ядрената енергетика, казал пред "Ню Йорк таймс" служителят, намеквайки за евентуален проект за изграждане на ядрени мощности от компанията "Уестингхаус".
Служител на Държавния департамент, пътуващ с Кери, заяви, че България е съюзник, който се нуждае от помощ заради корупцията, енергийната зависимост от Русия и анемичната икономика, посочва пък "Вашингтон пост", цитиран от БТА. Вестникът добавя, че корупцията дава на Москва възможност да упражнява неподходящо влияние в България.
"Ако и когато те задълбочат и разширят своя ангажимент за върховенство на закона, ние също така вярваме, че можем да направим повече неща заедно в икономическата област", каза служителят, допълвайки, че корупцията не е само заплаха за демократичните институции. "Тя е и пролука за външно влияние. Наистина е важно България да се заеме с нея по-енергично", заяви той, цитиран от "Вашингтон пост".
Вижте цялата статия ТУК.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.