31 Март, 2026

Обама: Условията за мир между Израел и Палестина няма как да се изпълнят скоро

Обама: Условията за мир между Израел и Палестина няма как да се изпълнят скоро

Американският президент Барак Обама заяви, че в следващите няколко години има малка вероятност за мир между Израел и Палестина. Той поясни, че причина за това е позицията на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.

Администрацията на Барак Обама обмисля дали да подкрепи в ООН идеята Палестина да бъде призната като суверенна държава, след като по време на предизборната кампания в Израел премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че докато той е на власт, няма да допусне съществуването на държавата Палестина. Въпреки че в  последствие Нетаняху смекчи позицията си, от Белия дом са скептични и скоро не очакват мирно решение на конфликта в Близкия изток.

Нетаняху преди изборите заяви, че докато той е министър-председател, палестинска държава няма да възникне. А аз повярвах, че е имал именно това предвид, каза Обама и добави:

"След това той посочи, че не е използвал думата "никога", но има няколко условия за потенциалното създаване на палестинска държава. Разбира се, условията са такива, че няма как да се изпълнят в близко бъдеще."

Президентът говори за изказването на Нетаняху по време на пресконференция с гостуващия президент на Афганистан Ашраф Гани.

Обама засегна и публикуваната статия в "Уолстрийт Джърнъл", която обвинява Израел в шпионаж по време на преговорите за ядрената програма на Иран. Президентът отказа да коментира класифицирана информация, но увери, че Израел и регионалните партньори са получавали официални данни за развитието на разговорите. Израел отрича да са шпионирали.

Барак Обама каза още, че се е срещал с Бенямин Нетаняху повече от който и да е друг лидер и даде да се разбере, че отношенията между двамата са "като между бизнесмени".

Сподели:

Коментари (0)

Иран атакува Израел с балистични ракети, бяха задействани израелските ПВО системи

Иран атакува Израел с балистични ракети, бяха задействани израелските ПВО системи

Този безпрецедентен акт на директна конфронтация между Техеран и Тел Авив изправя региона пред прага на тотална война

Тръмп със скандална идея: Арабските държави да платят разходите на САЩ за войната в Иран

Тръмп със скандална идея: Арабските държави да платят разходите на САЩ за войната в Иран

По информация в международни медии, американският президент обмисля мащабна финансова рамка, според която страните от Персийския залив трябва да платят трилиони долара независимо от сценария - продължаване или прекратяване на войната

Безмилостна Русия: Атакува Украйна със стотици бомби, Киев търси изход

Безмилостна Русия: Атакува Украйна със стотици бомби, Киев търси изход

По думите на Олександър Сирски все още не са намерени ефективни средства за противодействие на управляемите бомби и това остава сериозен проблем