Руското общество не е готово да вникне в това какво е „единна руска нация“, въпреки че не одобрява създадения от руския президент Владимир Путин такъв закон. В Русия не се подкрепя идеята за приемането на закона за "руската нация", затова беше преименуван на Закон за "Основите на държавната национална политика", а това е свидетелство за нежеланието на обществото да приеме идеята за единна руската нация. Това пише в авторска статия за изданието Krym.Realii професорът от Държавния университет на Грузия и критик на режима на Кремъл Олег Панфилов, цитиран от gordonua.com.
"Рухна още една надежда на идеолозите за " руски свят ", казва той. Според Памфилов законът за руския народ е трябвало да спаси идеята за създаване на "руския свят" и да стане ясно на целия свят, че единна и суверенна е всяка страна, включително чеченци, авари, татари и чукоти, ханти и калмики.
"Руски свят" не се получи, изроди се в див национализъм без гражданство, когато за "руската идея" основно се борят хора, които имат различен произход и които по нито един от белезите могат да бъдат сведени до една етническа група. Те се държат като "крадци в закона" в една интернационална престъпна общност, където има концепции, но не и обособяване по етнически признак ", казва професорът.
Той отбеляза, че с идеята за "руска нация" не са били съгласни "дори държавните служители от лидерски региони" и по-специално държавният главата на Дагестан Рамазан Абдулатипов и ръководителят на комитета на Държавния съвет на Татарстан по проблемите на образованието, културата, науката и националните въпроси Разил Валеев.
Държавна статистическа служба през последните години не обявява данните за жители на Руската Федерация по националности. Според статистиката за 2010 г., в Руската федерация живеят представители на 145 националности – това са поне тези, които са се съгласили да обявят своята националност, се посочва още в коментара.
Още от Свят
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван
Раздвоеният президент - между „гнева“ и „добрите отношения“ с Путин
Колебливото поведение на американския президент към диктатора в Кремъл поставя въпроса - дали това е негова стратегия или просто импулсивни реакции
The New York Times: Операцията в Курск ядосала САЩ, наричат я „шантаж“
Веднага след настъплението на ВСУ там Кирило Буданов е получил предупреждение, че Украйна не трябва да разчита на американско оръжие и обмен на разузнавателна информация