7 Март, 2026

ООН: Асад започна всичко преди седем години с изтезание на деца

ООН: Асад започна всичко преди седем години с изтезание на деца

Зеид Раад Хусеин

Според висшия комисар на организацията поемането на отговорност трябва да бъде част от политическото уреждане на конфликта,

 Висшият комисар на ООН за човешките права Зеид Раад Хусеин разкритикува сирийското правителство за ролята му в конфликта в страната и разкритикува Съвета за сигурност на Световната организация, че е не е бил достатъчно решителен, че да прекрати страданието, предава Voice of America, цитирана от "Фокус".

„Всичко започна преди седем години с изтезание на деца и с безнаказаността дадена от Сирия за тези мъчения“, заяви Ал Хусеин. Той има предвид група ученици от град Дараа, които през 2011 г. изрисуват стена с антиправителствени арест, което води до ареста им, до разпръсването на протести и накрая до разгарянето на конфликта. 
„Сирийското правителство също така твърди, че полага всяко усилие, за да защити цивилните“, допълни той. „Но, когато се избиват и изтезават без подбиране собствени граждани, значи сте разбили доверието към себе си“, допълни той.
Същевременно той допълни, че „незаконни методи за водене на война са използвани от всички замесени в конфликта страни“, не само от правителството на Башар Асад.
Той разкритикува Съветът за сигурност на ООН, за това, че не е „предприел решителни мерки“, за да защити човешките права и да предотврати допълнителната загуба на живот, включително и това, че някои страни членки са се възползвали от правото си на вето, за да защитят някоя от страните в конфликта. Според висшия комисар поемането на отговорност трябва да бъде част от политическото уреждане на конфликта, защото без него „това разрешаване ще бъде празно“.

Сподели:

Коментари (0)

"Шпигел": Нова катастрофа се задава в Персийския залив

"Шпигел": Нова катастрофа се задава в Персийския залив

Блокадата на Ормузкия проток създава огромни екологични рискове, които са само въпрос на време, а опасностите за жителите трудно могат да бъдат предвидени

Израел „приземи“ силите „Кудс“: 16 самолета са пепел след удара по летище Мехрабад

Израел „приземи“ силите „Кудс“: 16 самолета са пепел след удара по летище Мехрабад

Този удар не само парализира възможностите на силите „Кудс“ да снабдяват своите съюзници зад граница, но и нанася тежък удар върху престижа на иранското военно командване

Как Орбан превърна страха от Украйна в предизборно оръжие срещу опозицията

Как Орбан превърна страха от Украйна в предизборно оръжие срещу опозицията

Унгарския премиер нарече Украйна "мафиотска държава", раздуха скандал с куриери на украинска банка и измисли редица фиктивни опасности, с което заплашва Европа с криза