От момента, в който бяха въведени западните санкции заради окупацията на Крим, Русия започна да разширява своето военно влияние и икономически връзки в Африка, като изхраща там оръжшия и кадри. На вълната на тази "дружба" министърът на външните работи Сергей Лавров вече няколко пъти само тази година посети на няколко пъти контитента. За интересите и изгодата на Русия от присъствие в Африка пише Reuters.
Русия започна да изпраща в страните на юг от Сахара в началото на тази година крупни военни доставки: например, 9 самолета с оръжие и десетки наемници за подготовка на местни войници и осигуряване на обектите за добив на полезни изкопаеми. За времето след въвеждането на антируските санкции Русия е подписала 19 споразумения за военно сътрудничество, включително сделки с Етиопия, Нигериея и Зимбабве. Обикновено споразуменията предвиждат доставка на оръжия и подготовка на кадри за "борба с тероризма и пиратството".
Три африкански държави - Кот-д'Ивуар, Екваториална Гвинея и Етиопия, които са членове на Съвета за сигурност на ООН и формират мощен и съгласуван блок на континента, са изгодни партньори за Русия.
По време на Студената война Съветският съюз установи тесни военно-дипломатически връзки с много африкански страни: участваше във войните в Ангола, Етиопия и Мозамбик, помагаше на движенията за независимост да се "борят със западните колониални държави". Сега Русия се стреми да възроди някои от предишните отношения, да създава бази в Африка, да посредничи в дипломатически спорове и да сключва бизнес сделки. В частност, Москва планира да построи пристанищен логистичен център в Еритрея.
Естествено, както и по времето на Студената война, военните сделки въвят заедно с икономически връзки, например, в минната и енергийната сфера. Руските компании, в частност, вече подписаха договори за добив на полезни ицкопаеми в Судан, с който Русия сътрудничи в областта на отбранителната технология. В Судан злато добива руската компания "М Инвест", свързана с "готвача на Путин", собственик на "фабриката за тролове" и спонсор на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин. В Зимбабве Москва има интереси в добива на диаманти и платина, в Чад към енергийни проекти.
По данни на Центъра за стратегически и международни изследования, от 2010 до 2017 година стокооборота между Русия и африканските страни на юг ог Сахара е нараснал от 1,6 млрд. до 4,2 млрд. долара.
Особено тесни отношения Русия поддържа с ЦАР - най-нещастната страна на планетата. Министерството на отбраната на Русия се готви да открие там представителство, през август беше подписано споразумение за военно сътрудничество, а руснакът Валерий Захаров е назначен за съветник по сигурността на президента на Централно-африканската република Фостен-Арканж Туадера.
Освен това, Русия снабдява намиращата се под ембарго на ООН ЦАР с оръжие.
Предполагаемият брой на руснаците в ЦАР варира от 250 до 1000 души, макар че официалните власти отказват да предоставят информация както за броя, така и за дейността на руснаците в страната.
По информация на председателя на Общоруското офицерско събрние атаман Евгений Шабаев, в ЦАР има около 1000 руснаци, а в Судан, Южнен Судан и Либию - до 5 000 души.
Следете с Фактор
България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
- 20:23, 24 Ноември, 2024
Свят
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
- 20:05, 24 Ноември, 2024
Арт Фактор
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
- 19:35, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната