24 Ноември, 2024

Отлагат с 3 години първата АЕЦ в Турция

Отлагат с 3 години първата АЕЦ в Турция

Първата ядрена централа на Турция, за която има договор с руската "Росатом", едва ли ще заработи преди 2022 г. Това съобщи "Ройтерс", цитирайки източници от турските енергийни среди.

Проектът предвижда първият от четирите реактора да бъде въведен в експлоатация до 2019 г. Причините за забавянето му са свързани с проектни разходи от 20 млрд. долара, необходими са издаването на регулаторните разрешителни и финансовите проблеми на Русия, допълва агенцията.

Припомняме, че през 2013 г. Анкара сключи договор с "Росатом" за четири 1200-мегаватови реактора в залива на южния град Аккую.

Турция внася почти цялата енергия, която потребява и това ѝ струва по около 50 млрд. долара годишно. Предвижда се нуждите на страната да растат най-бързо в Европа. Затова властите искат след десет години поне 5% от тока да идва от ядрени мощности и да се намали зависимостта от газа, внасян от Русия.

"Това е ключов проект за Турция и графикът трябва да се ускори", казва министърът на енергетиката Танер Йълмаз.

Но високопоставен служител в енергийните среди в Турция казва, че още не е започнало строителството и едва ли първата АЕЦ ще заработи преди 2022 г. "Първият реактор ще бъде включен поне 7 години след първата копка, така че срокът 2019-2020 г. е невъзможен за реализиране."

Част от забавянето дойде по линия на оценката за въздействие върху околната среда. Тя се провежда по-внимателно след земетресението с цунами, разрушило през 2011 г. японската централа край Фукушима.

Akkuyu NGS – проектната компания на "Росатом", трябваше да чака близо година и съгласието бе дадена през декември по време на визитата на президента Владимир Путин в Анкара.

"Сроковете за Аккую бяха и остават напълно нереалистични", казва Аарън Стийн от британския център за анализи по въпросите на отбраната и сигурността Royal United Services Institute (RUSI). "През последните месеци този въпрос стана още по-оплетен заради влошаването на руската икономика."

Но бившият български енергиен министър и настоящ вицепрезидент на външнотърговското дружество Rosatom Overseas, настоява, че турската централа ще заработи навреме, обаче без да посочва конкретна дата.

"Програмата е ясна, датите са определени. Убеден съм, че изцяло ще спазим ангажиментите си, както е планирано", казва той пред "Ройтерс" в кулоарите на среща в Истанбул, посветена на ядрената енергетика, пише Дневник.

Сподели:

The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна

Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта