Испания е изправена пред политическа несигурност, след като две нови движения спечелиха близо една трета от гласовете на парламентарните избори, проведени на 20 декември, съобщи BBC.
Партията срещу строгите икономии, предложени от кредиторите на страната „Подемос“ и либералната „Сиудаданос“ постигнаха сериозни успехи, докато консервативната Народна партия на премиера Мариано Рахой изгуби мнозинството си.
„Испания вече няма да е същата и сме много щастливи от това“, каза лидерът на „Подемос“ Пабло Иглесиас. Народната партия и социалистите си разменяха властта в Испания в продъулжение на повече от три десетилетия. Сега традиционните парламентарни сили ще трябва да влязат в преговори за формиране на коалиция.
Партията на Рахой спечели 28.7 на сто от гласовете. Това й дава 123 депутати в 359-местната долна камара на парламента. Социалистите спечелиха 22%, „Подемос“ – 20.6 на сто, а „Сиудаданос“ – 13.9%. Наказана за политиката си на икономии и за корупцията в страната, където всеки пети човек в активна възраст е безработен, Народната партия изгуби абсолютното си мнозинство и сега разполага с 63 места по-малко, отколкото през 2011 г., като с това бележи най-слабия си резултат от 1993 г. насам.
Според анализаторите консерваторите трудно ще намерят коалиционен партньор. В същото време „Подемос“ вече се обяви като новата политическа сила в страната. Възможно е, при провал на Рахой тя да формира лява коалиция, заедно със социалистите и с подкрепата на борещите се за независимост каталунски партии.
Испанците обаче ще трябва да почакат поне няколко дни, а евентуално и седмици, преди да разберат състава на следващото си правителство. След серията от корупционни скандали и строги икономии промениха сериозно политическата обстановка в Испания. След излизането на първи официални резултати Мариано Рахой каза, че ще опита да състави ново правителство и подчерта, че партията му остава номер едно в страната. Той обаче призна, че Народната партия е била принудена да вземе някои трудни и непопулярни решения през последните 4 години, докато Испания се бореше с икономическата криза.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта