По време на срещите му с представители на правителството и парламента на федералната провинция държавният глава припомни, че България първа посрещна миграционната вълна през 2013 г.
"Страната ни е една от малкото държави, които следват правилата, и регистрира всички бежанци, които влизат на наша територия", изтъкна Плевнелиев.
Президентът заяви, че България ще продължи да работи за намирането на общо европейско решение на проблема и, по думите му, единственият начин Европа да се справи с кризата е със следването на общи правила, валидни за всички, споделена отговорност и проевропейска политика.
По повод реакциите на отделни държави членки на ЕС по отношение на приема на мигранти, президентът коментира, че ЕС е семейство, за чието благо всеки допринася и когато има проблем, се мобилизира, за да премине през турболентните времена.
Според държавния глава, в случая не трябва да бъдат водещи интересите на отделните страни, а проблемите трябва да бъдат споделяни и решени, като всеки даде своя принос.
"Най-лошият подход за ЕС днес би бил националистическият, а най-правилният е да действаме като сплотено и единно семейство", заяви Росен Плевнелиев.
Федерална провинция Хамбург е изправена пред голямо предизвикателство с миграционната вълна и сега трябва да работи усилено за интегрирането на бежанците чрез образование и заетост, посочиха представителите на правителството и парламента.
Според тях, европейските държави трябва да бъдат подготвени за продължително негативно развитие на бежанската криза и притесненията трябва да отстъпят място на спешните решения и общи действия.
Още от Свят
Евакуираха 40 000 души заради избухнал пожар край Рино, САЩ
Пожарът „Хоук“ се е разраснал за един ден до 15 040 акра в неделя следобед и пламъците са достигнали 8 км северозападно от Рино, метрополис с повече от 280 000 души
Пекин упражнява атака срещу американски самолетоносач в пустинята
Шведският ежедневник „Dagens Nyheter“ специално е поръчал нови сателитни снимки от американската компания Planet Labs. Новите кадри от петък (21 август 2026 г.) потвърждават: Пекин не спира.
В подкрепа на Украйна - лидерите от „Коалицията на желаещите“ се събират днес, но без България
Форумът ще координира сигурността на Киев навръх 35-ата годишнина от независимостта на страната