Полша и Унгария се обявиха срещу предложената от ЕК Европейска гранична и брегова охрана, чиято задача ще бъде засилването на сигурността по външните граници на ЕС.
Двете държави не са съгласни с предложението агенцията самостоятелно да взема решение да поеме контрола по външните граници, ако страните членки не се справят с това. Заради съпротивата им решението за сформирането на новата агенция беше оставено за юни догодина.
До лятото страните трябва да се разберат по условията за изграждането на агенцията.
Вътрешните министри от ЕС имат срок също до юни да съгласуват промени в шенгенските правила относно въвеждането на задължителни проверки на личните документи на европейските граждани по външните граници на ЕС, както и за схема за доброволен прием на бежанци директно от лагерите в Турция.
"Прилагането на мерките за борба с миграционната криза не е достатъчно добро и трябва да се ускори", се казва в заключителната декларация на Европейския съвет. Лидерите предупреждават, че залогът в решаването на този проблем е Шенгенската зона за свободно движение.
"Всички елементи на стратегия за миграцията са налице, но все още не се прилагат успешно", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Австрийският канцлер Вернер Файман дори се обяви за финансови последствия за страните-членки на ЕС, които не сътрудничат в усилията за равномерно разселване на 160 000 души, търсещи убежище в Общността. Неговата страна е сред най-тежко засегнатите от притока на мигранти.
Европейските лидери поискаха по-успешно прилагане на вече договорените мерки за борба с тероризма - да се използва по-добре системата за обмяна на информация в страните от Шенген, да се подобри обмяната на данни между агенцията за брегова охрана Фронтекс и Европол, предаде БНТ.
В Брюксел бе обсъдено и искането на Великобритания за реформи в Съюза, което е условие за оставането на страната в ЕС.
Германският канцлер Ангела Меркел коментира, че е готова на компромис за Великобритания, ако се запазят основните стълбове на ЕС, включително липсата на дискриминация и свободата на придвижване
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство