10 Май, 2026

Полша няма да покани Путин на честванията за ВСВ, политиката му била като на Хитлер

Полша няма да покани Путин на честванията за ВСВ, политиката му била като на Хитлер

Владимир Путин

Би било неуместно да отбелязваме годишнината на въоръжената агресия против Полша с участието на лидер, който сега се отнася по същия начин към съседите си, заяви полският вицепремиер

През тази година в Полша ще се провеждат чествания, посветени на началото на Втората световна война, в които ще участват много от световните лидери.

Полските власти обаче обявиха, че присъствието на руския президент Владимир Путин ще бъде "неуместно, заради паралели между неговата политика и политиката на Адолф Хитлер".

За нежеланието да бъде поканен Путин заяви вицепремиерът на Полша Яцек Сасин. Той нарече руския президент "лидер на страна, която използва въоръжена агресия спрямо съседите си".

"Смятам, че би било неуместно да отбелязваме годишнината на въоръжената агресия против Полша с участието на лидер, който сега се отнася по същия начин към съседите си", цитира думите на Сасин Polskie Radio.

"Отначало СССР участва в събитията на 17 септември (нахлуването на Червената армия в Полша от изток), и по този начин започва Втората световна война. Преди това е подписан пакта "Молотов-Рибентроп", припомня той.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Позицията на френския президент обаче предизвика смесени реакции в Европа

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Важно е взаимодействието в Европа да остане силно и сега има нови перспективи за сътрудничество, изтъква украинският президент

В Русия става горещо, ледовете под краката на Путин се пропукват...

В Русия става горещо, ледовете под краката на Путин се пропукват...

Слабият икономически ръст в Русия и украинските дронове, стигащи вече чак до Сибир, поставят руския президент под силен натиск, рейтингът му спада, търпи критики вече и от най-верните