Полската военна прокуратура, разследваща самолетната катастрофа от 2010 г., при която загина президентът на Полша Лех Качински, повдигна обвинение срещу двама руски диспечери от Смоленск, съобщи ВВС.
Единият е обвинен в създаване на непосредствена опасност във въздуха, а другият - в неумишлено предизвикване на въздушна катастрофа, уточни прокурорът полк. Иринеуш Шелонг.
В документите по обвинението е вписано, че на контролната кула на летището в Смоленск цари хаос.
Според военните юристи, на полския екипаж, който е управлявал самолета по време на катастрофата, също се пада голяма част от отговорността за инцидента. В нарушение на инструкциите пилотите са снижили по-ниско от допустимото при наличието на гъста мъгла.
До този момент Варшава нееднократно искаше от Москва да й предаде останките от самолета.
През 2011 г. Междуведомствената комисия, създадена в Русия по разследване на катастрофата, публикува окончателните резултати от разследването, според които непосредствената причина за катастрофата е решението на екипажа да не използва резервния план за кацане. В доклада се посочват и системни причини - недостатъчни сигурност на полета и подготовка на екипажа.
Впоследствие комисията публикува и допълнителни резултати от проверката си, в които се говореше за натиск над екипажа от страна на намиращия се на борда главнокомандващ на военновъздушните сили на Полша ген. Анджей Бласик.
Полската прокуратура не се съгласи обаче с тези изводи на комисията.
Някои полски политици нееднократно са изказвали съмнения в истинността на руската версия за катастрофата, както и са правили намеци, че има вероятност катастрофата да е била предизвикана умишлено. Тези предположения бяха официално отхвърлени както от руските, така и от полските власти. Срокът на следствието е удължен до 10 октомври т.г.
Полският президентски самолет Ту-154М се разби край Смоленск на 10 април 2010 г., при което загинаха всички на борда - държавният глава Лех Качински и още 95 полски политици, военни и общественици. Полската делегация пътуваше към мемориала Катин, за да участва в траурна церемония в памет на разстреляните там през 1940 г. над 20 хиляди полски офицери от тайните служби на Сталин.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков